Zawał serca u kobiety wygląda inaczej, niż u mężczyzn. Wykrywany jest średnio o 30 minut później niż u facetów. Kobiety zapadają na choroby układu krążenia średnio o 10 lat później niż mężczyźni, w związku z czym przez lata panował powszechny pogląd, że zawał serca rzadko ich dotyczy. U kobiet często objawy zawału są mniej specyficzne niż u mężczyzn – przez co trudne do rozpoznania i kobiety bagatelizują wszelkie sygnały. 

Zawał serca u kobiety wygląda inaczej, niż u mężczyzn. Wykrywany jest średnio o 30 minut później niż u facetów. Kobiety zapadają na choroby układu krążenia średnio o 10 lat później niż mężczyźni, w związku z czym przez lata panował powszechny pogląd, że zawał serca rzadko ich dotyczy. U kobiet często objawy zawału są mniej specyficzne niż u mężczyzn – przez co trudne do rozpoznania i kobiety bagatelizują wszelkie sygnały. 

Przyjęło się, że kobiety nie mają zawałów serca, bo chronią je hormony. Przyjęło się, że objawami zawału serca są ból zamostkowy. Niewiele w tym jednak prawdy, jeśli chodzi o kobiety. Kobiety także mają zawały serca, a objawy są zupełnie inne niż u mężczyzn, czyli różne od tych, które są znane i rozpowszechniane.

1. Mit pierwszy – zawał serca dotyczy tylko mężczyzn

Odpędźmy raz na zawsze klasyczny obraz chwytającego się za klatkę piersiową i ramię mężczyzny tuż przed zawałem lub dławica serca. Wszystkim się wydaje, że zawał serca dotyczy tylko mężczyzn.

Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca) umiera w Polsce rocznie ok. 82 tys. mężczyzn i więcej, tj. 91 tys., kobiet – co stanowi łącznie 43% wszystkich zgonów mężczyzn i aż 55% wszystkich zgonów kobiet. Dopiero na drugim miejscu, jeżeli chodzi o przyczyny zgonu, znajdują się choroby nowotworowe (26% wszystkich zgonów mężczyzn i 22% zgonów kobiet).

2. Mit drugi – kobiety bardziej dbają o zdrowie, w odpowiednim czasie trafiają do lekarza i nic im się nie dzieje 

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Kobiety mają w zwyczaju troszczyć się bardziej o rodzinę niż o własne zdrowie. U kobiet objawy są nietypowe, kojarzone z dusznością, przeziębieniem, przemęczeniem lub przepracowaniem. Wmawiają sobie nerwicę, usprawiedliwiają się, że są przepracowane, wiecznie zajęte, że są histeryczkami. W natłoku obowiązków zapominają o sobie.

Mimo dolegliwości, miesiącami nie idą do lekarza, bo trzeba zająć się dziećmi, bo nie ma czasu, bo ważne spotkanie w pracy, bo trzeba pomóc dzieciom w lekcjach, bo obiad trzeba ugotować, zrobić pranie, wyprasować ubrania. Kobiety trafiają do lekarza często z zawałem serca, czasami na ratunek jest już za późno.

3. Mit trzeci – bez bólu zamostkowego nie ma zawału

Powszechnie znane sygnały ostrzegające o zawale serca dotyczą mężczyzn. Objawy zawału serca u kobiet mają często inny charakter. Nietypowe dla większości objawy utrudniają prawidłowe postawienie rozwiązania. Zawał u kobiet może przebiegać również bezobjawowo. Spowodowane bywa to małym rozmiarem zawału, na tyle niewielkim, że pacjentka nie jest go w stanie odczuć.

Kobiety mogą podejrzewać zawał serca jeśli występuje:

  • ból w klatce piersiowej, ucisk lub uczucie pełności w klatce piersiowej. Ból i dyskomfort nie dotyczy tylko lewej strony ciała i utrzymuje się przez kilka minut. Często dolegliwości ustępują, by po jakimś czasie powrócić. To pierwszy sygnał, że zbliża się zawał serca. Warto jednak podkreślić, że część kobiet (zwłaszcza starszych) w ogóle nie odczuwa bólu w klatce piersiowej;
  • skarżą się na bóle w nadbrzuszu, robi im się słabo, mają wymioty – wydaje im się, że to tylko niestrawność czy przeziębienie, a w rzeczywistości mają zawał;
  • ból karku, pleców, ramion i szczęki;
  • ból brzucha – mylą to ze zgagą, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, wrzodami, zatruciem pokarmowym, a nawet grypą. Niektóre kobiety doświadczają bólu brzucha przypominającego silny ucisk;
  • płytki oddech, zawroty głowy – kobiety czują, jakby przed chwilą przebiegły maraton, a nigdzie się nie ruszały;
  • występują nudności, wymioty, zlewne poty, duszność, nierówne bicie serca, przyspieszone i jednocześnie słabe tętno;
  • osłabienie tak silne, że mają trudności w wykonywaniu codziennych zwykłych czynności, ogromne zmęczenie i brak tchu;
  • kołatanie serca;
  • mroczki przed oczami;
  • ból rąk, pleców, barku, szyi, górnej części żołądka (powyżej pępka) – tego typu dolegliwości raczej łączymy z bólami kości albo osteoporozą, nie zwracamy uwagi, uważamy, że jesteśmy przemęczone.

4. Mit czwarty – o serce należy dbać dopiero po menopauzie 

Zawał serca u kobiet występuje szczególnie często po menopauzie. Kobiece serce starzeje się inaczej niż męskie. Dbanie o serce trzeba rozpocząć przynajmniej w wieku 30 lat. Wtedy ten organ niezbędny do życia, będzie starzał się wolniej. Stereotypowe podejście łączące zawały i menopauzę spowodowało uśpienie czujności.

5. Mit piąty – nadciśnienie to nie problem 

Niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie tętnicze, które jest czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej. Kobiety nie wiedzą nawet o tym, że są zagrożone. Poniżej 40. roku życia z nadciśnienia nie zdaje sobie sprawy 65% chorych kobiet. Zwyczajnie trzeba mierzyć ciśnienie, a z tym krucho wśród młodych kobiet.

6. Mit szósty – mało palę, albo wcale, nie dostanę w takim razie zawału

Kobiety zapadają na choroby układu krążenia w okresie menopauzalnym, co przypisuje się zakończeniu ochronnego działania estrogenów. Tylko, że u kobiet palenie tytoniu znosi ochronny wpływ estrogenów na układ krążenia, potęgując negatywne oddziaływanie na funkcję śródbłonka naczyń, procesy krzepnięcia, procesy zapalne, aktywację współczulnego układu nerwowego.

7. Mit siódmy – nie mam wpływu, czy będę miała zawał czy nie – co ma się stać to się stanie

Można dbać o swoje serce już w młodym wieku i nie tylko przez unikanie stresu. Można rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, unikać niezdrowych, przetworzonych produktów, jeść dużo warzyw i owoców, nie przejadać się, uprawiać sport. Wymówką, że nie da się tego uniknąć jest bardzo słaba, a powiedzenie sobie, że mnie to nie spotka jest jeszcze gorsze.

Niestety te mity pokutują wśród kobiet od wielu lat, dlatego statystyki dotyczące umieralności pań z powodu chorób sercowo-naczyniowych są tak złe. Kobiety powinnyście dbać o swoje serce niezależnie od wieku, to może uratować Wasze życie. Nawet najmniejszy objaw powinien zostać potraktowany poważnie. Słuchaj swojego ciała i nie zapominaj, że wczesne wykrycie objawów zawału może uratować Ci życie!

Źródło: portal.abczdrowie.pl, www.wylecz.to, www.natemat.pl, www.wyborcza.pl, www.krokdozdrowia.com
Zdjęcia: www.rynekzdrowia.pl, www.healthtipsportal.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź czego nie lubi Twoje serce. Zadbaj o nie.

SAŁATKA Z BURACZKÓW, DO SŁOIKA NA ZIMĘ – f7kulinarne