Uwielbiasz słuchać muzyki jeżdżąc na rowerze lub na rolkach? Za jakiś czas może to być zabronione, a jeżeli się nie dostosujesz dostaniesz mandat. Poseł PiS Artur Szałabawka apeluje do MSWiA o zaostrzenie przepisów i zakazanie rowerzystom jazdy ze słuchawkami na uszach. Według niego rower i słuchawki to niebezpieczeństwo na drodze i zagrożenie życia. 

Uwielbiasz słuchać muzyki jeżdżąc na rowerze lub na rolkach? Za jakiś czas może to być zabronione, a jeżeli się nie dostosujesz dostaniesz mandat. Poseł PiS Artur Szałabawka apeluje do MSWiA o zaostrzenie przepisów i zakazanie rowerzystom jazdy ze słuchawkami na uszach. Według niego rower i słuchawki to niebezpieczeństwo na drodze i zagrożenie życia. 

32

Coraz więcej ludzi uprawia sport, modne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, a co za tym idzie, zwiększenie aktywności fizycznej. Jak na razie w Polsce nie istnieje żadna podstawa prawna, by rowerzysta jadący ze słuchawkami na uszach mógł zostać ukarany, w kodeksie wykroczeń nie ma takiego zakazu.

Zmienić to chce poseł PIS powołując się na dane z raportu Centrum Profilaktyki Społecznej „Ryzykowne zachowania na kółkach”, którego wyniki opublikowano w 2016 roku oraz na własne obserwacje.

– Uważam, że temat jest ważny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: dla rowerzystów, kierowców samochodów i pieszych. Potwierdzone są przypadki, gdy przez słuchawki, jako czynnik rozpraszający, doszło do wypadków śmiertelnych – np. wypadek 25-letniej rowerzystki w Łodzi (2015 r.), przejeżdżającej przez torowisko. Wielokrotnie w mediach opisywane były przypadki, gdy przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów był fakt, że w chwili zdarzenia ich uwaga rozproszona była przez znajdujące się na uszach słuchawki – pisze w interpelacji poseł PIS Artur Szałabawka.

Tragiczny wypadek 25-letniej rowerzystki w Łodzi zdarzył się 18 sierpnia 2015 roku na ul. Aleksandrowskiej w Łodzi. Młoda łodzianka jechała przejazdem rowerowym przez tory tramwajowe. Wjechała na czerwonym świetle, miała słuchawki na uszach. Tramwaj nie zdążył się zatrzymać. Dziewczyna zginęła na miejscu.

Poseł PiS domaga się zakazu słuchania muzyki podczas jazdy na rowerze

Z raportu „Ryzykowne zachowania na kółkach” wynika, że około 25% rowerzystów i 80% jeżdżących na rolkach korzysta podczas jazdy ze słuchawek na uszach.

– Na ścieżce rowerowej Kazimierz Dolny – Puławy aż 98% deskorolkarzy i ponad 60% rowerzystów jechało w słuchawkach – relacjonuje prof. Mariusz Jędrzejko, kierownik projektu.

– Lepiej jako rowerzysta wytrzymać pół godziny bez muzyki, niż spędzić pół miesiąca w szpitalu. W starciu z samochodem rowerzysta jest na straconej pozycji – mówi Mariusz Bedyniak, prezes korporacji taksówkarskiej z Łodzi.

W związku z tym poseł PIS Szałabawka sugeruje sposoby rozwiązania problemu. Pierwszy to stworzenie odpowiedniej kampanii społecznej, a drugi to wprowadzenie prawnego „zakazu korzystania z urządzeń rozpraszających uwagę kierujących”.

– Osobiście uważam, że lepsza byłaby kampania, bo zakaz mógłby budzić kontrowersje z punktu widzenia praw obywatelskich – zaznacza Artur Szałabawka.

Co na to wszystko rząd MSWiA?

– Pochylimy się nad tą interpelacją, ponieważ ważne jest, by wyeliminować czynniki zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jednak przed podjęciem decyzji jego resort wraz z MSWiA musi zbadać skalę wypadków z udziałem rowerzystów w słuchawkach. To, czy słuchanie muzyki zagraża ich bezpieczeństwu, nie jest bowiem jednoznaczne – podkreśla wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Kierowcy w zdecydowanej większości są wprowadzeniem zakazu jazdy w słuchawkach na rowerze. A co na to rowerzyści? 

– Rowerzyści mają zdecydowanie lepszą percepcję od kierowców. Szczególnie że w ruchu drogowym większość bodźców wychwytuje się wzrokiem, a rowerzysta nie jest zamknięty w karoserii przesłaniającej mu widok – mówi Marcin Jackowski, aktywista rowerowy z Zielonego Mazowsza.

Powołuje się również na statystyki wypadków, gdzie jasno wynika, że większość wypadków z udziałem rowerzystów powodują kierowcy. – Zamiast walczyć ze sztucznymi problemami, posłowie powinni skupić się na rzeczywistej poprawie bezpieczeństwa rowerzystów. Szereg rekomendacji w tej sprawie przedstawiła w 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli. O słuchawkach nie było tam mowy – dodaje.

Mimo to poseł Szałabawka twierdzi, że problem jest poważny. – Jeśli odpowiedź na moją interpelację będzie niesatysfakcjonująca, ponowię ją. Na pewno tematu nie odpuszczę – obiecuje poseł PIS.

I jak zwykle zdania są podzielone. A Ty po jakiej stronie jesteś?

Dowiedź się także:

CO OZNACZAJĄ BIAŁE PASKI NA PIERSIACH Z KURCZAKA?

Polecam przepis na kaszubskie ciasto:

MŁODZOWY KUCH Z KRUSZONKĄ I GLANCEM