To, jak bardzo cenne jest życie przypominamy sobie, gdy już jest za późno, czyli w sytuacji, gdy dowiadujemy się o chorobie lub gdy znajdujemy się w sytuacji, że ktoś chce nam je odebrać. Na wielkich ekranach pojawiło się parę naprawdę fantastycznych filmów, w których można obejrzeć walkę do samego końca. Te dramaty przybliżają walkę z tym, czego boimy się najbardziej. 

To, jak bardzo cenne jest życie przypominamy sobie, gdy już jest za późno, czyli w sytuacji, gdy dowiadujemy się o chorobie lub gdy znajdujemy się w sytuacji, że ktoś chce nam je odebrać. Na wielkich ekranach pojawiło się parę naprawdę fantastycznych filmów, w których można obejrzeć walkę do samego końca. Te dramaty przybliżają walkę z tym, czego boimy się najbardziej. 

Poniżej lista najbardziej poruszających filmów. Oglądając je na pewno będziecie potrzebowali paczkę chusteczek higienicznych.

1. „Choć czas goni nas” lub „The Bucket List”

Choć goni nas czas (ang. The Bucket List) jest amerykańskim filmem z 2007 roku wyreżyserowanym przez Roba Reinera. Główne role w filmie zagrali Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes, Beverly Todd i Rob Morrow. Film opowiada historię dwóch nieuleczalnie chorych mężczyzn (Nicholson i Freeman), którzy decydują się podejść do życia z energią, wycisnąć je do ostatniej kropli i sięgnąć po nieznane – piszą listę marzeń, czyli listę rzeczy, które chcą zrobić przed śmiercią i zabierają się skrupulatnie do ich realizacji.

2. „Bez mojej zgody” 

„Bez mojej zgody” to wzruszający film o miłości, rodzinie, poświęceniu, życiu i umieraniu. To dramat na podstawie bestsellerowej książki Jodi Picoult, w którym walka toczy się nie tylko o życie, ale i o niezależność. Główną bohaterką jest nastoletnia Anna, która odkrywa, że powodem jej poczęcia była chęć uratowania chorej na białaczkę starszej siostry. Dziewczyna po tym jak orientuje się, że żyje aby być dawcą dla chorej Kate, walczy z rodzicami na sali sądowej o prawo do własnego ciała.

3.  „Motyl. Still Alice”

Doktor Alice Howland poznajemy, gdy pośród męża i trójki dzieci obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Niedługo potem, ta utytułowana profesor lingwistyki na Columbia University dostrzega u siebie drobne zaniki pamięci. Diagnozą okazuję się być rzadka odmiana choroby Alzheimera, niestety dziedziczna genetycznie. Film przedstawia fazy postępowania choroby u Alice oraz reakcje jej bliskich i środowiska.

4. „Szkoła uczuć”

Film o nastolatkach, na którym od dobrych kilkunastu lat płaczą ich równolatki, ich matki, babki, a i pewnie nawet ich partnerzy i ojcowie. Opowiada o miłości, ale i o tym, że życie bywa bezwzględne. Szczególnie dla tych, którzy mają najwięcej do stracenia.

Jamie była poważna i konserwatywna – była zupełnie inna, niż szkolne koleżanki i nigdy nie dbała o to, by być taka, jak one. Jej wiara w siebie nie była uzależniona od opinii innych. Była córką miejscowego pastora Kościoła baptystów i nie obawiała się okazywania, że wiara jest dla niej najważniejszą dziedziną życia, nawet jeśli odbywało się to kosztem nowych przyjaźni. Interesowała się astronomią i miała wiele romantycznych marzeń. Pogodziła się w myślą, że choruje na białaczkę i niedługo umrze.

Landon był zupełnie inny i dorastał w innym otoczeniu. Był młodym, lekkomyślnym człowiekiem, który nie wiedział, czego chce od życia. Przez szkołę „prześlizgiwał” się właściwie dzięki swojemu wyglądowi i tupetowi. Jego koledzy zabawę znajdowali w upokarzaniu tych, którzy nie odpowiadali ich standardom. Wyśmiewali się również z niemodnych ubrań Jamie i jej skromnego stylu bycia.

Jamie i Landon zakochują się w sobie. Gdy chłopak dowiaduje się o chorobie, postanawia, że nie opuści Jamie. Stara się, aby krótkie życie, jakie jej pozostało, było jak najbardziej owocne w szczęście. Pragnął spełnić wszystkie jej marzenia i w dużej mierze udało mu się to. Landon zbudował dla Jamie teleskop, dzięki któremu mogła zobaczyć dokładniej przelatującą kometę.Postarał się też o to aby jedna z gwiazd została formalnie nazwana imieniem Jamie. Para wzięła ślub w kościele, który Jamie darzyła dużą wartością sentymentalną.

Mimo iż Jamie wkrótce umarła, zmieniła życie Landona na zawsze. Chłopak zmienił swoje postępowanie, odkrył sens życia i odnowił swoje złe relacje z ojcem. Zaprzyjaźnił się również ze swoim teściem – pastorem. Prawdopodobnie zaczął również wierzyć w Boga – Jamie starała się przed śmiercią przekonywać go, że widocznie jej odejście jest wolą Boga i że po śmierci spotkają się jeszcze kiedyś w lepszym świecie.

5. „Piękny umysł”

Film, który po prostu rzuca na kolana. Przybliża nam postać noblisty Johna Nasha, który zmaga się ze schizofrenią paranoidalną. Ale to nie jedyna i nie najważniejsza historia, jaką rysuje nam reżyser Ron Howard. To jednocześnie piękna historia miłosna, która nie ma w sobie nic z banału.

6. „Gwiazd naszych wina” 

Dramat o miłości dwójki ​nastolatków, którzy musieli stawić czoła chorobie – Hazel cierpi na raka tarczycy, a Gusowi amputowano nogę. Jednak, nie tylko bolesne wspomnienia łączą tą dwójkę. Zarówno on, jaki i ona uwielbiają zaczytywać się w książkach. Wspólna pasja zaprowadzi ich do Amsterdamu, gdzie miłość rozkwitnie na dobre…

7. „Teoria wszystkiego”

Stephen Hawking to bez wątpienia jeden z najpotężniejszych umysłów naszych czasów. Mając dwadzieścia parę lat zachorował na stwardnienie zarodnikowe boczne. Mimo nieuleczalnej choroby i postępujących niedowładów nie zrezygnował z kariery akademickiej, a nawet więcej – stał się ikoną dzisiejszej nauki. Co więcej, ustanowił światowy rekord długości życia ze stwardnieniem rozsianym. Lekarze wróżyli mu, że umrze 50 lat temu. W „Teorii wszystkiego” dowiecie się, jak wyglądały jego pierwsze lata zmagań z chorobą.

8. „Motyl i skafander” 

To opowieść z życia wzięta. Historia fizycznej niemocy, z jaką zmagał się Jean-Dominique Bauby redaktor francuskiego Elle. Udar sparaliżował całkowicie jego 43-letnie ciało powodując, że nie będzie mógł napisać ani słowa. Mimo to znajduje sposób – za pomocą mrugnięć i asystentki udaje mu się przelać na papier swoje wspomnienia.

 Źródło: www.wikipedia.pl, www.ofeminin.pl

Zdjęcia: www.klapserka.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE – O TYM DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

CIASTO JOGURTOWE Z WIŚNIAMI I KRUSZONKĄ – łatwy przepis