Z biegiem czasu niektórzy z nas stają się bardzo mądrzy życiowo. Niestety, sama widząc po sobie następuje to zdecydowanie za późno. I nie chodzi w tym wszystkim o mądrość ogólnie, ale o mądrość w odniesieniu do własnego życia, do wartości, które są ważne, ale za późno to dostrzegliśmy. Żyjemy tylko raz, nie mamy pięciu żyć jak w grach dla dzieci, nie możemy cofnąć czasu, za przebieg jesteśmy my sami odpowiedzialni. A każdemu chodzi o to, aby przeżyć w sposób udany, mądry, aby nie popełniać tych samych błędów, aby być szczęśliwym, co nie?

Z biegiem czasu niektórzy z nas stają się bardzo mądrzy życiowo. Niestety, sama widząc po sobie następuje to zdecydowanie za późno. I nie chodzi w tym wszystkim o mądrość ogólnie, ale o mądrość w odniesieniu do własnego życia, do wartości, które są ważne, ale za późno to dostrzegliśmy. Żyjemy tylko raz, nie mamy pięciu żyć jak w grach dla dzieci, nie możemy cofnąć czasu, za przebieg jesteśmy my sami odpowiedzialni. A każdemu chodzi o to, aby przeżyć w sposób udany, mądry, aby nie popełniać tych samych błędów, aby być szczęśliwym, co nie?

Jak często żałujesz, że czegoś nie zrobiłeś, albo zrobiłeś i źle na tym wyszedłeś? Jedno przykre słowo za dużo? Najważniejsze w tym wszystkim, że po każdej sytuacji można wyciągnąć wnioski i drugi raz tego samego błędu nie popełnić. To właśnie doświadczenia sprawiają, że stajemy się w końcu mądrzy życiowo.

Patrząc na życie innych, po rozmowach z babcią, z mamą, z tatą, ze starszymi siostrami, z sąsiadami, z innymi ludźmi młodszymi i starszymi (w końcu każdy ma wzloty i upadki) można stwierdzić, że są pewne „lekcje życiowe”, których człowiek uczy się zdecydowanie za późno, ale lepiej później niż wcale. Może ktoś młody weźmie sobie to do serca i nauczy się czegoś. Oto one:

1. WIĘCEJ CZASU POŚWIĘCAJ NA WARTOŚCIOWSZE RZECZY

Oczywiście w każdym wieku zmieniają nam się rzeczy, do których dążymy. W szkole chcemy mieć jak najlepsze oceny, na studiach chcemy mieć wspaniałą figurę i piękne ubrania, w pracy chcemy jak najwięcej zarabiać, albo mieć pracę jak najbliżej domu, albo mieć przyjazny klimat, w domu jedni chcą mieć piękne meble, drudzy jak najwięcej dzieci, trzeci 3 samochody w garażu, czwarci piękną żonę, albo przystojnego męża. Każdy ma jakieś wyobrażenia o swoim życiu, jednak prawda jest taka, że każdy, bez wyjątku o czym marzy i co chce osiągnąć w pewnym momencie doceni dwie, najważniejsze wartości w swoim życiu – ZDROWIE i CZAS.

Pieniądze zawsze można zarobić, a zdrowia i straconego czasu nigdy nie odzyskasz. Czas i zdrowie to najcenniejsze zasoby, jakie ludzie mogą obecnie posiadać. Ileż to ludzi w upływem czasu żałuje, że traciło się cenne chwile na kłóceniu się o pierdoły z innymi osobami, że spotykało się i poświęciło kawał swojego cennego życia dla partnera bądź partnerki, do której bądź którego się nic nie czuło,  że człowiek nie umiał powiedzieć, że to nie to, że człowiek zamiast poszerzać swoje horyzonty, kształcić się, uczyć się czegoś nowego, budować wspaniałe relacje z kimś wartościowym to bezmyślnie surfował po Internecie i marnował czas. Pamiętajcie, każdemu oczywiście należy się odpoczynek, ale mądrze inwestujcie swój czas.

2. ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE

Pisałam o czasie, teraz o zdrowiu. To dwie najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka. Prawda jest taka, że w młodości nie szanujemy własnego zdrowia, a jak zaczyna nam doskwierać jakiś ból, albo dowiadujemy się o jakiejś chorobie człowiek bardzo żałuje, że nie dbał o siebie. Niestety czasu nie można cofnąć, a zdrowia nie można kupić. Często za późno sobie uświadamiamy, że życie jest kruche i gdy nagle jesteśmy przykuci do łóżka i uzależnieni od innych obiecujemy sobie na pstryknięcie palcem, że od teraz zaczynami oszczędzać swoje zdrowie, siebie.

3. RÓBCIE TO, NA CO MACIE OCHOTĘ

Przestańcie się zastanawiać „co sobie ludzie pomyślą?”. Wiele osób z czegoś rezygnuje, albo cały czas się hamuje, bo nie chce odstawać od społeczeństwa, nie chce żeby inny pomyśleli, że jest się dziwakiem. A ileż to ja razy usłyszałam od starszych osób, że bardzo żałują, że nie spełniali swoich marzeń i wszystko odkładali na później. Poczucie żalu i smutku za bezpowrotnie utracone lata będą nam towarzyszyć do końca dni. Każdy odtrąca od siebie myśli śmierci, a prawda jest taka, że każdy z nas umrze. Nie marnujcie czasu, nie przesuwajcie wszystkiego na później, bo później będzie za późno. Nie jesteście nieśmiertelni  i każdy dzień skraca Wasz żywot. Dlatego róbcie rzeczy, na które macie ochotę, jednocześnie szanując to co macie w chwili obecnej.

4. NIE CZEKAJCIE NA SZANSE, STWARZAJCIE JE SOBIE SAMI

Ludzie po studiach z wiedzą i umiejętnościami czekają, aż praca znajdzie ich sama. Niestety tak nie jest i nie tyczy się to tylko ludzi po studiach, ale każdego. Chcąc zmienić coś w swoim życiu, albo chcąc coś osiągnąć nie wolno czekać na okazję, na szczęście, że los sam się zmieni. Trzeba ciężko pracować, trzeba rozmawiać z ludźmi, trzeba samemu stwarzać sobie możliwości, zaczynając od współpracy, po budowanie sieci kontaktów, aż po pojawienie się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie. Jeżeli Wy o siebie nie zawalczycie, to nikt Wam nic za darmo nie da.

5. ZAWSZE SIĘ DWA RAZY ZASTANÓWCIE, ZANIM COŚ POWIECIE

W nerwach mówi się wiele nieprzyjemnych słów. To normalnie, że ludzie się kłócą. W każdej rodzinie zdarzają się złe chwile i to właśnie w rodzinie ludzie najbardziej mogą się nienawidzić. Wystarczy sytuacja, że jest majątek do podziału. A na urodzinach wystarczy zacząć rozmawiać o polityce przy wódce – sprzeczne zdania gwarantowane. Bardzo szybko się okazuje, że w momentach emocjonalnych bardzo łatwo o 3 słowa za dużo i bardzo szybko można zranić drugą osobę. Jeżeli więc nie chcesz przez kilka tygodni unikać się z domownikami, po prostu naucz się umiejętnie dyskutować i ostrożnie dobierać słowa. Rodzina powinna się wspierać, szanować, dawać swoją przestrzeń, a nie kłócić o pierdoły. Każdy niech żyje po swojemu, ale inni niech to szanują i nie wchodzą z brudnymi buciorami.

6. UCZCIE SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

Szczególnie małe dzieci i nastolatkowie. Wiem, że wtedy w głowie ma się co innego, niż ślęczenie nad książkami i wkuwanie słówek, ale uwierzcie, że język – szczególnie angielski, którym włada ponad miliard ludzi na całym świecie przyda Wam się później w pracy i w życiu codziennym. Będziecie mogli nawiązywać kontakty z różnymi ludźmi z całego świata, będziecie mogli czytać książki, które są ogromnym źródłem przydatnych informacji.

7. OTACZAJCIE SIĘ JAK NAJCZĘŚCIEJ POZYTYWNYMI LUDŹMI

Ludzie są albo optymistami, albo pesymistami. Jak najczęściej trzeba się otaczać optymistami, ludźmi, którzy do czegoś dążą, którzy chcą coś osiągnąć w życiu. Uciekajcie od ludzi, którzy wiecznie marudzą, że nic się nie da, że życie jest głupie, że ludzie są beznadziejni. Optymistyczni ludzie zarażają pozytywną energią, człowiek od razu jest pełen energii i inspiracji. Warto też mieć w swoim otoczeniu osoby, które się podziwia. Spędzaj z nimi jak najwięcej czasu, dąż do tego, aby być jak oni, spotykajcie się na kawę rozmawiajcie, wymieniajcie się własnymi doświadczeniami – tylko tak spędzony czas może odmienić Twoje życie.

8. NIE UTRUDNIAJCIE SOBIE ŻYCIA, W PROSTOCIE JEST SIŁA

Życie może być cudowne i piękne jeżeli Wy sami nie będziecie sobie robili pod górkę. Zawsze się znajdą osoby, które będą robiły to za Was i utrudniały wiele spraw. Jak tęsknisz – to zadzwoń, jak kochasz – to powiedź to, jeśli czegoś nie rozumiesz – spytaj trzy razy, chcesz osiągnąć cel – nie odkładaj na jutro, na później. Zrób plan i do dzieła! Chcesz się śmiać – śmiej, chcesz płakać – płacz, chcesz biegać boso w deszczu – biegaj. To takie proste!

9. PRACA NIECH JEST DLA WAS PRZYJEMNA

Każdy może znaleźć pracę, która jest akceptowalna i nie doprowadza do furii. Gdy dzwoni budzik o 7 rano, a Ty ledwo co wywlekasz się z łóżka, jesteś wściekły, że znowu jesteś niewyspany i krzyczysz sobie w duchu, że nie chcesz tak przez kolejne 40 lat swojego życia, czas na zmiany. Znajdź swoje powołanie, znajdź pracę, do której będzie Ci się chciało chodzić, będziesz chciał spędzać tak czas. Zaangażuj się na 100%, a odkryjesz w sobie całkowicie nowe pokłady energii do pracy.

10. TO TWOJE ŻYCIE I TYLKO TY WIESZ, JAK MASZ ŻYĆ I CO JEST DLA CIEBIE NAJLEPSZE

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które się wymądrzają (według ich), a według Was prawią straszne dyrdymały na wiele tematów, a szczególnie jeden – innego życia. Mówią jak masz żyć, co masz robić, z kim się spotykać. Do wszystkiego należy podejść z odrobiną sceptycyzmu. Tylko Ty masz prawo decydować o swoim życiu i Ty wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie. Nie pozwól, żeby to inni mówili Ci, co trzeba robić. To Twoje życie i Twoje kredki. Nie pozwól, żeby inni je kolorowali wbrew Tobie.

11. NIE BĄDŹ JAK ZOSIA SAMOSIA, UMIEJ PROSIĆ INNYCH O POMOC

Oczywiście to zależy od sytuacji. Nie można wiecznie kogoś prosić o pomoc, ale w sytuacji, gdy ma się swoją firmę nie można wszystkiego mieć na swojej głowie, bo człowiek w końcu się wykończy. Wieczne analizowanie, pilnowanie spraw, finansów, wydatków wyniszczy jednego człowieka. Wiadomo, że osobiście wszystko robi się najlepiej, ale jeżeli oddeleguje się pracę komuś innemu, również kompetentnemu, spodziewajcie się świetnie wykonanej swojej pracy i w ostateczności wspólnie możecie jeszcze więcej osiągnąć. Bez współpracowników daleko człowiek nie zajedzie.

12. ALKOHOL NIE ZAWSZE RÓWNA SIĘ ŚWIETNA IMPREZA

Alkohol sprawia, że człowiek nie ma żadnych hamulców. Nagle staje się odważny, zagaduje dziewczyny bez poczucia nieśmiałości, prosi do tańca. Także na spotkaniu z przyjaciółmi po alkoholu stajesz się bardziej wygadany, chcesz częściej robić szalone rzeczy, które na co dzień odkładałeś na później, albo rzeczy, które w życiu nigdy by Ci nie przyszły do głowy, gdybyś był trzeźwy. Alkohol jest dla ludzi, ale nigdy nie pijcie, gdy jesteście źli, gdy macie złą sytuację, gdy jesteście zdołowani. Alkohol sprawi, że złość, którą w sobie dusicie przemieni się w złe słowa, złe czyny, złe zachowania, których później będziecie bardzo żałować.

13. OSZCZĘDZAJCIE PIENIĄDZE

Tak, wiem, spytacie „z czego?”. Jeżeli macie sytuację, że żyjecie z miesiąca na miesiąc ledwo wiążąc koniec z końcem nie oznacza to, że nie można odkładać. Wystarczy regularnie odkładać chociaż 10,20 złotych, a po jakimś czasie uzbiera Wam się większa kwota. A spokój w głowie, że macie dodatkowe pieniądze, jak gotówka będzie pilnie potrzebna sprawia, że żyje się spokojniej i radośniej.

14. ZAMARTWIANIE SIĘ NIC NAM DAJE

Niektórzy ludzie od razu w głowach mają czarne scenariusze, zamartwiają się na zapas. Myślą, że stracą pracę, że związek się rozpadnie, że firma zbankrutuje, że zdrowie podupadnie. Najczęściej to wszystko o co się zamartwiamy nie zdarza się w życiu, a ludzie tylko niepotrzebnie tracą dobry nastrój, pozytywną energię przez nieustanne martwienie się. Najlepiej poświęcić 15 minut dziennie na zamartwianie się, na zaplanowanie, jak można to rozwiązać, albo co zrobić, żeby do tego nie dopuścić i później wrócić do radosnego cieszenia się życiem. Rób swoje, a wszystko będzie dobrze.

15. SZCZĘŚCIE TO STAN UMYSŁU

Gdy człowiek myśli pozytywnie to przyciąga same pozytywne rzeczy do siebie. Ile razy miałeś sytuację, że gdy osiągnąłeś jakiś cel, chwilę później stało się znowu coś miłego i poczułeś się bardzo szczęśliwy? Wiadomo, że zdobycie wymarzonej pracy, czy podróż za granicę sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy, ale nie o to chodzi, żeby wiecznie do czegoś dążyć. Trzeba umieć być szczęśliwym zawsze. Nawet wtedy, gdy człowiek musi wstać do pracy, pomimo, że się nie wyspał, po pracy pójść na zakupy i gotować obiad. Szczęście trzeba dostrzec w małych rzeczach, chociażby w tym, że ma się pracę, że człowiek ma pieniądze, żeby kupić jedzenie i zrobić obiad, że będzie się miało co zjeść i z kim, że ma się dom, do którego chce się wracać, że Twoje życie się toczy i masz szczęście przeżyć jeden dzień więcej.

Źródło: www.mokotowjazzfest.pl, kobieta.onet.pl
Zdjęcia: www.naukrinama.com, www.lifehacker.com.au

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Na tę uleczalną chorobę niepotrzebnie umiera przedwcześnie wiele ludzi

Polecam przepis na PYSZNY, LETNI SERNIK Z PORZECZKAMI – bez pieczenia!