Firma Johnson & Johnson to jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, która od lat produkuje kosmetyki dla dzieci i dorosłych. Pierwsze produkty do pielęgnacji niemowląt z logo Johnson’s® Baby powstały pod koniec XIX wieku. Od tego czasu zaufało im wiele mam, przez co stosują dane produkty w codziennej pielęgnacji. Pytanie, czy to dobry krok i czy nie pożałują swojej decyzji?

Firma Johnson & Johnson to jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, która od lat produkuje kosmetyki dla dzieci i dorosłych. Pierwsze produkty do pielęgnacji niemowląt z logo Johnson’s® Baby powstały pod koniec XIX wieku. Od tego czasu zaufało im wiele mam, przez co stosują dane produkty w codziennej pielęgnacji. Pytanie, czy to dobry krok i czy nie pożałują swojej decyzji?

Na chwilę obecną oferta Johnson & Johnson obejmuje nie tylko kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt, ale także nastolatek i dorosłych, m.in: produkty do higieny jamy ustnej, higieny intymnej aż do zaawansowanych plastrów.

Okazuje się, że firma, która jest bardzo znana na całym świecie zaczyna mieć problemy, ponieważ coraz głośniej i coraz więcej klientów ostrzega, że ich kosmetyki wywołują raka. W samej Kalifornii złożonych jest ponad 300 spraw przeciwko Johnsons & Johnsons, wszystkie oskarżają firmę o to samo.

PIERWSZY PRZYKŁAD

Sąd w Missouri orzekł iż Johnson & Johnson, jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, która od lat produkuje kosmetyki dla dzieci i dorosłych, musi zapłacić 72 miliony dolarów odszkodowania rodzinie Jackie Fox, która w październiku 2015 roku zmarła na raka jajników.

Mieszkanka Alabamy przez 35 lat używała kosmetyków Johnson & Johnson. Puder dla dzieci, produkty do higieny intymnej, żel pod prysznic były stosowane w jej rodzinie non – stop. Gdy w 2013 roku kobieta zachorowała na nowotwór, lekarze zaczęli się zastanawiać, jaki jest związek między chorobą Fox, a stosowaniem przez nią produktów z talkiem.

Istniejąca od 1886 r. Grupa Johnson & Johnson należy do największych międzynarodowych korporacji działających w sektorze ochrony zdrowia

Już w 1999 roku American Cancer Society, organizacja zajmująca się badaniami nad rakiem, przestrzegała przed produktami zawierającymi talk. Niektóre badania wskazywały bowiem, że stosowanie talku w okolicach intymnych może przyczynić się do nowotworów narządów rozrodczych u kobiet. Wówczas znacząca część producentów kosmetyków zrezygnowała z talku na rzecz skrobi kukurydzianej.

Johnson & Johnson nie należał jednak do tej grupy i w żaden sposób nie informował swoich klientów o potencjalnym rakotwórczym działaniu kosmetyków.

Talk to nie jedyna potencjalnie szkodliwa substancja zawarta w kosmetykach Johnson & Johnson. W produktach znajdziemy też 1,4 dioksan (rozpuszczalnik) i formaldehydy, które najprawdopodobniej wywołują raka.

Jackie Fox, jeszcze przed śmiercią, wniosła pozew w sprawie przeciwko Johnson & Johnson. Proces trwał zaledwie 3 tygodnie, a po 5-godzinnej naradzie ława przysięgłych zadecydowała, iż firma dopuściła się oszustwa, zaniedbania i zmowy. W związku z tym sąd uznał, że Johnson & Johson musi zapłacić 10 mln dol. za rzeczywiste szkody oraz 62 mln dol. za straty moralne dla rodziny zmarłej powódki.

Jere Beasley, pełnomocnik rodziny, twierdzi iż Johnson & Johnson „wiedziało o zagrożeniach już w latach 80. Mimo to okłamywali społeczeństwo i agencje zajmujące się regulacjami w branży kosmetycznej

DRUGI PRZYKŁAD

Eva Echeverria, 63-latka z Kalifornii, umiera na raka jajnika. W tym samym czasie walczy z producentem produktów dla dzieci, żeby żadna inna kobieta nie musiała cierpieć tak jak ona.

W 2007 roku Echeverria usłyszała przerażającą diagnozę – nowotwór jajnika. Kobieta nie wierzy, że choroba pojawiła się znikąd. Jej zdaniem została spowodowana przez codzienne stosowanie pudru dla dzieci (talku dla niemowląt) firmy Johnsons & Johnsons. Fakt, że większość rodziców używa tego produktu na swoich maluchach, jest jeszcze bardziej przerażający.

Sprawa rakotwórczości wybranych produktów kosmetycznych Johnson & Johnson budziła i nadal budzi wiele kontrowersji, ponieważ najnowsze badania wcale nie przesądzają o tym, czy popularna na całym świecie zasypka dla dzieci powoduje raka. Sąd w Kalifornii nie miał jednak wątpliwości, by wydać wyrok skazujący światowego giganta, a swoją decyzję oparł m.in. na opinii Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która umieściła talk w gronie produktów o możliwych właściwościach rakotwórczych.

Talk znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości

Kobieta założyła sprawę przeciwko firmie, oskarżając ich o brak ostrzeżenia na opakowaniu przed rakotwórczym działaniem produktu. Echeverria wygrała sprawę, a sąd przyznał jej rekordową sumę 70 milionów dolarów z tytułu szkody wyrównawczej i 347 milionów dolarów z tytułu szkody karnej, czyli w sumie 417 milionów dolarów!

Źródła opisujące badania z 1982 roku dowiodły, że codzienne stosowanie talku w okolicach intymnych, miało bezpośredni wpływ na zwiększenie ilości kobiet chorujących na nowotwór jajnika o przerażające 92%!

Carol Goodrich, rzeczniczka Johnson & Johnson zapowiedziała, że firma odwoła się od wyroku, ponieważ żadne badania agencji federalnych, ani żadne inne dostępne badania nie wskazują z całą pewnością, że talk wywołuje raka. Carol Goodrich zapewniła także, że produkty Johnson & Johnson są w pełni bezpieczne i nie wywołują raka.

Źródło: https://kobieta.wp.pl/johnson-johnson-ukarany-musi-zaplacic-72-miliony-dolarow-rodzinie-kobiety-ktora-zmarla-na-raka-5982327581721729a, https://www.polishexpress.co.uk/ta-zasypka-dla-dzieci-johnson-johnson-powoduje-raka-wyrok-sadu-potwierdzil-dlugoletnie-podejrzenia, https://szokuje.pl/877-63-latka-umiera-na-raka-bo-od-50-lat-codziennie-uzywala-popularnego-produktu-dla-dzieci
Zdjęcia: www.independent.co.uk, edition.cnn.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

CHEMIĄ KAŻDEGO DNIA ZATRUWASZ ORGANIZM

POLECAM PRZEPIS NA:

PAŁKI Z KURCZAKA Z CEBULĄ I POMIDORAMI – f7kulinarne