Zdrowie jest najważniejsze – każdy chociaż raz w życiu wypowiedział to zdanie i z wiekiem, gdy to zdrowie podupada coraz bardziej doceniamy, ile prawdy jest w tymże zdaniu. Bez zdrowia nie jesteśmy w stanie nic uczynić, nic nas nie cieszy, nie mamy motywacji, nie mamy chęci, nie mamy siły do walki, do cieszenia się z małych rzeczy. Przekonajcie się w jakich codziennych sytuacjach rujnujemy sobie zdrowie. 

Zdrowie jest najważniejsze – każdy chociaż raz w życiu wypowiedział to zdanie i z wiekiem, gdy to zdrowie podupada coraz bardziej doceniamy, ile prawdy jest w tymże zdaniu. Bez zdrowia nie jesteśmy w stanie nic uczynić, nic nas nie cieszy, nie mamy motywacji, nie mamy chęci, nie mamy siły do walki, do cieszenia się z małych rzeczy. Przekonajcie się w jakich codziennych sytuacjach rujnujemy sobie zdrowie. 

Poniżej 10 niezdrowych trendów.

1. Obcisłe spodnie

Noszone na co dzień przez dłuższy okres czasu mogą stworzyć wiele problemów. Każdy z nas miał ślady na skórze brzucha i ud od zbyt ciasnych dżinsów. Takie wąskie spodnie mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwów, problemów z krążeniem, poszerzeniu naczyń krwionośnych, problemów z trawieniem, ból ud. Mężczyźni noszący ciasne rurki mogą nabawić się skrętu jąder i zmniejszenia liczby plemników z powodu przegrzania.

– Noszenie obcisłych ubrań odbija się na naszym oddechu, postawie, pracy mięśni i układzie kostnym – ostrzega Sam Kankanamge, kręgarz z Marylebone w Londynie. – Kumulacja efektów może prowadzić do bolesnych urazów i poważnych problemów ze zdrowiem.

2. Buty na obcasie 

Tak, wiem – każda kobieta szpilki i każda kobieta wygląda w nich seksownie. Jednak noszenie ich cały czas jest bardzo dużym niebezpieczeństwem dla nas samych. Bóle stawów, halluksy, skręcone kostki, choroba zwyrodnieniowa stawów, uszkodzenia nerwów – za to wszystko możemy winić buty na obcasie. Kobiety mają cztery razy więcej problemów ze stopami, niż mężczyźni. Im wyższy i węższy obcas – tym gorzej.

Lekarze zalecają noszenie szpilek 1-2 razy w tygodniu (nie dłużej niż 15-20 godzin), a po ich zdjęciu wykonanie ćwiczeń wzmacniających podbicie, np. podnoszenie szklanej kulki palcami stóp pomaga rozluźnić napięte mięśnie stóp.

3. Stringi 

Cienkie, zazwyczaj syntetyczne paski tych skąpych majtek wrzynają się w ciało w miejscach szczególnie wrażliwych i intymnych. Ściśle do nich przylegając stanowią siedlisko zagnieżdżania się groźnych bakterii i wirusów. Bakterie z odbytu przemieszczają się na cienkim pasku stringów do pochwy, w której zaczynają rozwijać się wirusy (np. wirus brodawczaka wywołujący raka szyjki macicy).

W obcisłych stringach skóra łatwo się poci, przez co nietrudno o podrażnienie. Częste noszenie tego typu bielizny może wywoływać bolesne otarcia, które łatwo poddają się nadkażeniom. Skutkiem ich powstania może być ból, uporczywy świąd, a nawet powstanie nieestetycznych przebarwień. Ich długotrwałe noszenie może powodować infekcje pochwy, hemoroidy oraz podrażnienia skóry. Stringi mogą przyczynić się też do rozwoju hemoroidów. Jeśli już je nosisz, to koniecznie bawełniane.

4. Ciężkie kolczyki i naszyjniki 

Około 20%  wszystkich przekłuć uszu powoduje infekcję bakteryjną. Cięższa biżuteria może uszkodzić Ci ucho. Podobnie naszyjniki – zbyt ciężkie mogą powodować ból szyi czy nawet uszkodzenia kręgosłupa.

5. Krawaty 

Nie tylko kobiety mogą sobie szkodzić. Są badania naukowe, które stwierdzają, że aż 2/3 mężczyzn kupuje koszule z kołnierzykiem w za małym rozmiarze i zaciska krawat zbyt mocno. Powoduje to gorsze krążenie krwi i bóle głowy, ogranicza zakres ruchu szyją, zwiększa napięcie mięśniowe i prowadzi do bólu pleców i ramion.

6. Źle dopasowany biustonosz

Szacuje się, że aż cztery na pięć kobiet noszą źle dopasowane biustonosze. Źle dopasowany biustonosz może prowadzić do rozmaitych problemów jak bóle pleców, ramion, kręgosłupa, bóle głowy, podrażnienia skóry, uszkodzenia ścięgien, a nawet niestrawność.

– Regularnie miewam pacjentki o zaokrąglonych ramionach, wadach kręgosłupa, niestrawności spowodowanej nadmiernym uciskiem na przeponę i płuca czy ze śladami ramiączek i fiszbinów na ciele– mówi lekarka.

Jeśli ramiączka są zbyt długie, panie wciąż je skracają, a to sprawia, że ramiona i szyja ciągną w dół, wyginając kręgosłup, powodując napięcie i dyskomfort. Kiedy ramiączka są ściągnięte zbyt mocno, drut uciska brzuch i dolną część przełyku. Skutkiem tego mogą być takie schorzenia jak przepuklina rozworu przełykowego, zespół jelita drażliwego czy zgaga.

Jeśli masz duże piersi, unikaj noszenia biustonoszy z cienkimi rzemykami. Jeśli masz małe piersi, uważaj żeby metalowe części miseczki nie uszkodziły ci skóry.

7. Japonki 

Uważane są za buty wygodne, lekkie i przewiewne. Tymczasem sposób chodzenia w tym „obuwiu” jest kompletnie nienaturalny dla stopy. Najbardziej cierpią palce, które przykurczamy podczas chodzenia, często zupełnie nieświadomie, by utrzymać niestabilne buty na stopie.  Ciężar ciała przenoszony jest z zewnętrznej części stopy na duży palec, co z kolei skutkuje bólami kostek, a często też problemami ze ścięgnami oraz mięśniami ud. Japonek nie należy nosić na długie dystanse.

Łatwiej w nich o urazy (stopa jest niestabilna, palce narażone na otarcia, nieamortyzowana pięta). Ortopedzi ostrzegają, że częste noszenie tego typu obuwia może skutkować trwałymi zniekształceniami w obrębie stopy. Jest duże ryzyko zdarcia skórek między palcami, co naraża Cię na infekcje.

8. Gorset wyszczuplający 

Kim Kardashian ściągnęła na siebie falę krytyki za popularyzowanie – oprócz wielu innych dziwacznych trendów – noszenia gorsetu wyszczuplająco-modelującego. Lekarze tłumaczą, że gorset uciskający tors może niebezpiecznie ograniczać dopływ krwi do organów wewnętrznych i utrudniać oddychanie. Zbyt ciasny gorset może prowadzić do problemów z oddychaniem i krążeniem krwi oraz bólów mięśniowych.

9. Duże torby

Noszenie zbyt dużego ciężaru na jednym ramieniu powoduje bóle mięśni i może uszkodzić stawy, a na dłuższą metę prowadzi do skrzywienia kręgosłupa. Eksperci zalecają noszenie toreb, których waga nie przekracza 10% masy ciała. Cięższe mogą powodować, np. skrzywienie kręgosłupa. Gdy stawiamy torbę na ziemi, może ona stać się siedliskiem groźnych bakterii, Escherichia coli lub gronkowca złocistego. Dlatego torbę trzeba przecierać środkiem odkażającym.

10. Ołówkowa spódnica

Ograniczają zakres ruchu, co może sprawić, że stracisz równowagę i się wywrócisz. Na dłuższą metę mogą powodować nadwyrężenia mięśni i zwyrodnienie stawu kolanowego.

Widzimy więc, że moda czasami nie wychodzi nam na przeciw. Obcasy są coraz wyższe, sukienki ciaśniejsze, a bielizna modelująca coraz bardziej ściskająca – do tego stopnia, że wywołuje zgagę i niestrawność, bo żołądek jest ugnieciony. Dopóki zdrowie dopisuje nikt, a szczególnie młoda, ładna dziewczyna nie zwraca uwagi na zagrożenia. Tylko żeby później nie było za późno…

Źródło: www.viralka.pl, www.polskatimes.pl, www.wp.pl, www.newsweek.pl,
Zdjęcia: www.ohme.pl,www.pudelek.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

PORÓD RODZINNY – CZY OJCIEC POWINIEN BYĆ PRZY PORODZIE?

POLECAM PRZEPIS NA PULCHNIUTKIE RACUCHY Z JABŁKAMI