Wiele złych i negatywnych emocji wywołała ostatnia reklama chrzanu firmy Krakus. Została ona uznana za rasistowską. Internautom nie spodobało się, że biały chrzan reklamuje czarnoskóry mężczyzna. 

Wiele złych i negatywnych emocji wywołała ostatnia reklama chrzanu firmy Krakus. Została ona uznana za rasistowską. Internautom nie spodobało się, że biały chrzan reklamuje czarnoskóry mężczyzna. 

Krakus od jakiegoś czasu próbuje udowodnić, że marka idzie z duchem czasu i jest otwarta na wszystkie inne kultury. W reklamach zaczęły występować osoby o różnych kolorach skóry. Ludzie podpowiadający i zajmujący się marketingiem chyba nie przewidzieli, że efekt może być całkiem odwrotny.

Ostania reklama chrzanu Krakusa spotkała się ze sporą krytyką. Jedna z użytkowniczek Facebooka dopatrzyła się w niej rasizmu. Nie omieszkała tego oznajmić w komentarzach pod reklamą. I się wszystko zaczęło. Dołączyli również inni, popierając jej zdanie. Kobieta napisała:

„Uważam, że przekaz jest rasistowski i jestem przeciwko „białej wersji” czegokolwiek. To nie jest zabawne, śmieszne, to jest rasistowskie na maksa. Wasabi ma kolor zielony i nie występuje w wersjach kolorystycznych. I nie pójdę oglądać filmiku, żeby się dowiedzieć jak usprawiedliwiacie rasizm w reklamie” – napisała w komentarzu pod reklamą.

Już wyjaśniam o co chodzi. Chrzan w  reklamie jest opatrzony hasłem: „To jest biała wersja wasabi”.

Wielu poczuło się urażonych, że czarny mężczyzna w reklamie podkreśla biel chrzanu. Z komentarzy wynika, że ta reklama uwłacza wielu Internautom. Podkreślili oni również, że porównywanie japońskiego wasabi z polskim chrzanem wymagało raczej udziału Japończyka, a nie czarnoskórego mężczyzny.

Krakus odpiera wszystkie zarzuty stwierdzając, że niektórzy odbiorcy nie zrozumieli przekazu.

– Wasabi jest zielone – a chrzan biały. Nasz gość zauważył, że są podobnie ostre i określił chrzan jako białe wasabi. Nie ma tam wątków, których Pani się doszukuje – napisał Krakus w odpowiedzi do jednej z internautek.

Sprawa została zgłoszona do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Źródło: www.pikio.pl, www.wmeritum.pl
Zdjęcia: facebook.com/Krakus.SztukaSwietnegoSmaku

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZIOŁA, KTÓRE MOŻNA SAMEMU WYHODOWAĆ W DOMU

POLECAM PRZEPIS NA PRZEPYSZNE PLACUSZKI MARCHEWKOWE