Polska przegrała w Kopenhadze z Danią 0:4 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Bramki dla gospodarzy strzelali: Thomas Delaney (15), Andreas Cornelius (42), Nicolai Joergensen (59), Christian Eriksen (80).

To pierwsza porażka reprezentacji Polski po serii 13 meczów bez przegranej. Wcześniej podopieczni trenera Adama Nawałki ponieśli porażkę 1 czerwca 2016 roku z Holandią 1:2 w towarzyskim spotkaniu w Gdańsku.

W Kopenhadze gospodarze od początku spotkania narzucili swój styl gry. Już w pierwszej minucie groźnie strzelał się Thomas Delaney, a Łukasz Fabiański z trudem obronił. Jednak w 15. minucie polski bramkarz był bezradny po uderzeniu głową tego pomocnika Werderu Brema, którego przy rzucie rożnym nie upilnował Piotr Zieliński.

Po zdobyciu bramki przewaga Duńczyków była jeszcze większa. Kwadrans później Andreas Cornelius wyprzedził w polu karnym Michała Pazdana i groźnie strzelił głową, lecz tym razem piłka minęła bramkę. Jednak w 42. minucie napastnik Atalanty Bergamo już się nie pomylił. Przy obu golach asystował pomocnik Tottenhamu Hotspur Christian Eriksen.

Polska przegrała w Kopenhadze z Danią 0:4 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata

Piłkarze Nawałki byli słabsi w każdym elemencie gry, ale przede wszystkim przegrywali walkę w środku pola. Zupełnie niewidoczni byli Zieliński i Krzysztof Mączyński. Nieco lepiej prezentował się Karol Linetty. Poza tym w 34. minucie z powodu problemów z żołądkowych boisko musiał opuścić Łukasz Piszczek, którego zastąpił Thiago Cionek.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Efektem przewagi gospodarzy były dwa kolejne gole. W 59. minucie Nicolai Joergensen wykorzystał błąd Fabiańskiego, który wybił piłkę przed siebie, a napastnik Feyenoordu Rotterdam wpakował ją do siatki z około 10 metrów.

W 80. minucie wynik ustalił najbardziej znany obecnie zawodnik reprezentacji Danii – Eriksen był nieatakowany przez rywali i popisał się efektownym strzałem z dystansu.

– Wiemy, że jesteśmy coraz lepszą drużyną, a to, co zdarzyło się w Danii to po prostu wypadek przy pracy. Osoby, które się teraz mądrzą, powinny mieć dla nas szacunek za to, co do tej pory zrobiliśmy. Jeden mecz nic nie zmienia. Ten mecz za nami i wyciągnęliśmy z niego wnioski – powiedział po meczu z Danią kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski.

Obecnie Polacy mają już tylko trzy punkty przewagi nad Danią oraz Czarnogórą, która pokonała w Astanie Kazachstan 3:0. Dzisiaj w Warszawie biało-czerwoni zagrają z Kazachstanem.

Po meczu głośno jest także o zamieszkach z udziałem kibiców z nad Wisły oraz duńskiej policji. Nie wiadomo, kto wszczynał zamieszki, ale interwencja duńskiej policji była wyjątkowo brutalna wobec Polaków. Na fotografii, którą opublikował na swoich łamach portal Stadionowi Oprawcy widzimy jednego z Polaków, który został dotkliwie pobity przez próbujących zaprowadzić porządek funkcjonariuszy.

„W piątek w Kopenhadze polscy piłkarze rozgrywali kolejny już mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Już od początku dnia wiadomo było, że polscy kibice nie będą mieli lekko w Dani. Duża część Polaków nie mogła również obejrzeć spotkania z perspektywy trybun. Jeden z naszych rodaków został skatowany przez duńską policję. Więcej o tym wydarzeniu możemy dowiedzieć się z wpisu Mławskiej Lechii. Chłopakowi życzymy szybkiego powrotu zarówno do kraju jak i do zdrowia. ACAB” – czytamy.

Kibice z Polski postanowili nie odpuścić duńskiej policji. Wszystkie zdjęcia i filmy które zostały zarejestrowane zostały przekazane prawnikowi. Pobitemu kibicowi zarzucono czynną napaść na policjanta, przez co na start zasądzono 26-dniowy areszt. W tym czasie Prokuratura będzie zbierać dowody. Czy kibic okaże się winny, czy niewinny – orzeknie sąd po rozpatrzeniu sprawy.

Źródło: wmeritum.pl, wpolityce.pl, niezalezna.pl, Facebook