Dzisiaj od samego rana w programach śniadaniowych i telewizji informują, że w Polsce oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W całej Unii Europejskiej na 50 zanieczyszczonych miast, aż 33 znajdują się w Polsce!  Tak więc polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE.

Dzisiaj od samego rana w programach śniadaniowych i telewizji informują, że w Polsce oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W całej Unii Europejskiej na 50 zanieczyszczonych miast, aż 33 znajdują się w Polsce!  Tak więc polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE.

Kto jeszcze znalazł się na liście? Miasta z Bułgarii, kilka z Czech i Włoch. Nikt jednak nie przebił Polski – aż 33 miejscowości! Najnowszy raport z uwzględnionymi danymi z początku 2016 roku przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która określa globalne standardy jakości powietrza.

Dozwolona średnia dobowa norma emisji pyłu w powietrzu PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jeżeli wartość progowa przekroczy 200 mikrogramów informacja ta musi zostać podana do wiadomości publicznej, a przekroczenie 300 mikrogramów oznacza stan alarmowy i każdy powinien ograniczyć przebywanie na „świeżym” powietrzu do minimum.

Wszystkie miasta znajdujące się w 50. przekraczają maksymalne stężenie pyłków co najmniej trzykrotnie. W pierwszej piątce znalazły się miasta: Żywiec, Pszczyna, bułgarski Dimitrowgrad, Rybnik i Wodzisław. Wysoko znajdują się również Kraków, Katowice, Nowy Sącz i Gliwice.

10

W większości tych miast zanieczyszczonym powietrzem oddychamy przez około 150 dni. Największym problemem jest stężenie pyłu zawieszone (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu (B(a)P).

Skąd się on bierze?

Ludzie cały czas palą w przestarzałych piecach przydomowych węglowych lub wrzucają śmieci do pieców, dołączają się kotłownie węglowe, gdzie spalanie odbywa się w nieefektywny sposób, jest to tak zwana niska emisja. Wzmożony ruch drogowy, zanieczyszczenia komunikacyjne w głównych miastach również są dużym problemem. W Warszawie komunikacja była wynikiem 63% wszystkich zanieczyszczeń.

Oddychanie takim powietrzem prowadzi do problemów z układem oddychania i krążenia oraz skróceniem średniej długości życia. Polecam obejrzeć eksperyment Tomasza Rożka z odkurzaczem. Idealnie obrazuje jak oddychamy trucizną. Również internauci nie pozostali obojętni. Od samego rana ostrzegają siebie nawzajem o zagrożeniu wynikającym z zanieczyszczonego powietrza, zalecając powstrzymywanie się od spacerów.

Jakość powietrza w ciągu ostatnich kilku dni naprawdę się pogorszyła, władze miast przestrzegają przed groźnym smogiem.

Miasto Stołeczne Warszawa w niedzielę napisało na swoim profilu na fb: „Warszawiacy! Dziś jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i w podeszłym wieku, chorych z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia. Postarajmy się też przesiąść z samochodów do komunikacji miejskiej. Jednocześnie informujemy i przypominamy o intensyfikacji działań miasta na rzecz walki o #CzystePowietrzeDlaWarszawy. W kampanii #OddychajWarszawo uświadamiamy mieszkańcom, co robić, by wspólnie troszczyć się o jakość powietrza. Promocja transportu publicznego, dofinansowywanie wymiany kotłów węglowych, podłączanie kolejnych obiektów do sieci ciepłowniczej i ograniczanie pylenia to nasze priorytety w tym zakresie”.

Nie ma żartów. Mieszkańca Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Rybnika i wielu innych miast oddychają powietrzem przekraczającym normę stężenia smogu o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: CZY PODAWAĆ DZIECKU WITAMINY?

Polecamy przepis na BABKĘ MAJONEZOWĄ. Nie ma prostszej babki do zrobienia. Jest rewelacyjna, przepyszna, prosta, szybka i tania.