Paracetamol skuteczny, ale niebezpieczny! Paracetamol jest jednym z grupy leków, które w ostatnich latach w Polsce zrobiły zawrotną karierę stając się dostępne bez recepty i wszechobecne w kioskach, sklepach, hipermarketach czy na stacjach benzynowych.

Paracetamol skuteczny, ale niebezpieczny! Paracetamol jest jednym z grupy leków, które w ostatnich latach w Polsce zrobiły zawrotną karierę stając się dostępne bez recepty i wszechobecne w kioskach, sklepach, hipermarketach czy na stacjach benzynowych.

Z jednej strony łatwość dostępu do leku umożliwia nabycie go o każdej porze dnia i nocy, z drugiej strony wiąże się to z ryzykiem szkodliwego dla zdrowia przedawkowania paracetamolu, zwłaszcza w preparatach złożonych.

Paracetamol, czyli inaczej acetaminofen, stosowany jest na świecie od ponad stu lat.

Wskazaniami do podawania paracetamolu są:

  • gorączka,
  • bóle ostre i przewlekłe o słabym lub umiarkowanym nasileniu,
  • silniejsze bóle, przy których może być on podawany w skojarzeniu z kodeiną lub morfiną.

Paracetamol zalecany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z podstawowych leków w leczeniu bólów w przebiegu choroby nowotworowej. Poza tym stosowany jest w przypadku: bólów głowy łącznie z migreną, bólów ucha, zębów, miesiączkowych, nerwobólów, bólów reumatycznych, mięśniowo-powięziowych, kostnych, pooperacyjnych i innych. Jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy zdecydowanie wyparł pyralginę, która przez długie lata była w tym zakresie lekiem nr 1.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio wynika, że leki przeciwbólowe z paracetamolem zmniejszają ból fizyczny, ale także sprawią, że zażywający ma mniej zrozumienia dla innych. Aby potwierdzić swoją obserwację naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty.

W pierwszym eksperymencie brali udział studenci. Podzielili ich na dwie grupy. W pierwszej grupie każdy uczestnik badania wypił płyn zawierający 1000 mg paracetamolu, a w drugiej grupie wypili płyn z placebo. Następnie studenci przeczytali scenariusz, w którym bohaterowie cierpią emocjonalnie bądź fizycznie, po czym poproszono ich o oszacowanie bólu, który odczuwały postaci. Studenci, którzy wypili paracetamol cierpienie bohaterów ocenili jako znacznie mniejsze, niż druga grupa studentów.

W drugim eksperymencie badano wrażliwość na „biały szum”, czyli jednostajne dźwięki, np. dźwięk suszarki do włosów, albo wydawany przez lodówkę. Znowu podzielono liczbę osób na dwie grupy. Jedni wypili paracetamol, drudzy wypili płyn z placebo. Zostali poproszeni o ocenienie uciążliwości hałasu w skali od 1 (jako przyjemny) do 10 (jako bardzo nieprzyjemny), a następnie zostali zapytani o to, w jakim stopniu mógłby ten dźwięk być nieprzyjemny dla innych osób. Grupa, która wypiła paracetamol, oceniła hałas jako mniej nieprzyjemny dla siebie i dla innych, niż uczestnicy, którzy wypili płyn z placebo.

Zastanawiacie się, jakie praktyczne konsekwencje dały te eksperymenty? Baldwin Way, badacz odpowiedzialny za eksperyment odpowiedział tak: – Jeśli pokłócisz się z żoną i weźmiesz po kłótni paracetamol, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w mniejszym stopniu będziesz rozumiał, co zraniło Twoja partnerkę.

Źródło: www.newsweek.pl, www.doz.pl
Zdjęcia: www.thesun.co.uk, www.swankpharm.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Leki homeopatyczne – działają czy nie?

Żelatyna idealnym lekiem na ból stawów i mięśni

PULPETY Z MAKARONEM: DANIE BŁYSKAWICZNE Z JEDNEJ PATELNI – f7kulinarne