Franciszek nie przestaje reformować Kościoła na bardziej współczesną modłę. Ostatnio coraz głośniej mówi się o tym, że Papież Franciszek chce znieść celibat wśród księży. Ile jest w tym prawdy?

Franciszek nie przestaje reformować Kościoła na bardziej współczesną modłę. Ostatnio coraz głośniej mówi się o tym, że Papież Franciszek chce znieść celibat wśród księży. Ile jest w tym prawdy?

Papież, który w grudniu zeszłego roku skończył 80 lat, jest w dobrej formie fizycznej, a nowości jego pontyfikatu – jak zauważył nestor włoskich watykanistów Luigi Accattoli – „nigdy się nie kończą”.

Z Watykanu do opinii publicznej dochodzą ciągle nowe wiadomości, ale prawdziwa rewolucja przygotowywana przez papieża z Argentyny może wywołać burzę. Papież zastanawia się nad całkowitym zniesieniem celibatu dla świeckiego kleru. Krok taki miałby zbliżyć Kościół do wiernych, gdyż problemy z życia rodzinnego byłyby podobne w środowiskach laikatu, jak i zwykłych księży.

Franciszek już od początku pontyfikatu podkreślał potrzebę dokonania istotnych zmian wewnątrz Kościoła katolickiego

Deficyt kandydatów na księży to w Kościele palący problem. W zlaicyzowanej Europie zachodniej, w wielu krajach tzw. Trzeciego świata dramatycznie brakuje duchownych. Rozpadają się parafie, w których ksiądz raz na miesiąc, a nawet rzadziej, przyjeżdża odprawić mszę i udzielić sakramentów. Papież zapewnił, że brak księży nie jest wystarczającym powodem do zniesienia celibatu.

Jako najnowsze informacje wymienia się słowa papieża o tym, że w związku z kryzysem powołań należałoby zastanowić się nad kapłaństwem żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati (wypróbowanych mężczyzn).

Znakomicie poinformowany włoski watykanista Sandro Magister informuje, że „Kolejny synod biskupów, który zorganizowany ma być w 2018 roku może zostać poświęcony kwestii celibatu kapłańskiego i dopuszczenia do święceń żonatych mężczyzn”.

Kilka miesięcy temu znany brazylijski teolog Leonardo Boff w wywiadzie dla innej gazety niemieckiej powiedział, że Franciszek rozważa wydanie zgody biskupom w Brazylii na powrót do kapłaństwa żonatym księżom.

Viri probati to inna kategoria niż byli księża, którzy się ożenili po odejściu z kapłaństwa. „Mężowie sprawdzeni” to po prostu świeccy – żonaci, nieżonaci, wdowcy. Często liderzy w lokalnych społecznościach. Dają innym przykład życia zgodnego z naukami ewangelii i Kościoła.

Jak podaje portal katholisch.de, Franciszek w swoich wcześniejszych wypowiedziach wielokrotnie podkreślał wartość celibatu dla księży. Jednak jako kardynał z Buenos Aires w jednym z wywiadów – rzek wskazał, że uważa zniesienie celibatu za możliwe w niektórych wypadkach, na przykład na Bliskim Wschodzie.

Pierwsze kroki do zmiany dotychczasowej polityki zostały już podjęte. Mianowicie chodzi o święcenia kapłańskie dla mężczyzn, posiadających już rodziny. Papież wypowiedział się nawet na ten temat oficjalnie:

– Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda. Musimy zastanowić się nad możliwością dopuszczenia do kapłaństwa „viri probati”. Trzeba będzie wtedy także określić ich zadania na przykład w daleko położonych parafiach.

Pomimo, że Franciszek twierdzi, że viri probati to tylko „nieznaczna zmiana”, musi zdawać sobie sprawę, jak mocno ta uderzy w podstawy Kościoła. Od święceń żonatych do całkowitego zniesienia celibatu już bardzo niemały krok.

Źródło: www.wrealu24.pl, www.polityka.pl, www.fronda.pl, www.prawdaobiektywna.pl
Zdjęcia: www.independent.co.uk, www.theimaginativeconservative.org

PRZECZYTAJ TAKŻE:

PAPIEŻ FRANCISZKEK O KOBIETACH, KTÓRE DOKONAŁY ABORCJI

POLECAM PRZEPIS NA:

PYSZNY CHLEBEK MIĘSNY – f7kulinarne