Czy lody są zdrowe? Przeciętny Polak zjada rocznie około 3 litrów lodów. To prawie 7 razy mniej niż mieszkaniec Szwecji czy USA. Niestety w Polsce wdarło się przekonanie, że lody i dieta nie mogą iść w parze, a to duży błąd.

Czy lody są zdrowe? Przeciętny Polak zjada rocznie około 3 litrów lodów. To prawie 7 razy mniej niż mieszkaniec Szwecji czy USA. Niestety w Polsce wdarło się przekonanie, że lody i dieta nie mogą iść w parze, a to duży błąd.

Jeżeli mamy ochotę zgrzeszyć, to właśnie powinniśmy zdecydować się na lody. To jedne z najmniej kalorycznych deserów. 2 gałki lodów śmietankowych dostarczają blisko 150 kcal, czyli połowę mniej, niż batonik czy drożdżówka z serem. Oczywiście kalorie zdecydowanie wzrosną jeśli dołączą do tego bita śmietana, polewa, jakieś orzeszki i pełnotłuste mleko, jednak mimo wszystko lody dostarczają mniej kalorii, niż inne desery.

Jedzenie lodów ma wiele zalet:

  1. wzmacniają – przez zawarte w nich węglowodany i białko dają naszym mięśniom siłę (także sercu). Wapń buduje kości, a magnez, który możemy znaleźć w lodach czekoladowych koi nasze nerwy;
  2. dodają wigoru – poprawiają koncentrację i pamięć przez zawarty cukier (źródło energii dla mózgu)a, a witaminy z grupy B wspomagają układ nerwowy;
  3. wbrew powszechnemu przekonaniu są lekkostrawne – mogą się nimi delektować seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży. Najlepsze dla zdrowia są jogurtowe i sorbety;
  4. łagodzą ból – działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Stąd laryngolodzy zalecają jedzenie lodów po usunięciu migdałków, a stomatolodzy i chirurdzy każą jeść tylko lody po usunięcia zęba ósemki. Lody zmniejszają opuchliznę i uśmierzają ból.

W Poznaniu jest fantastyczna, przydomowa lodziarnia serwująca pyszne lody, według domowych receptur, tylko z naturalnych składników. Co może zaciekawić – to fakt, że serwują tam lody kwiatowe.

Lody z jadalnymi kwiatami serwuje poznańska lodziarnia Najs Cream. Na jakie kwiaty można trafić? M.in. na róże, goździki, chabry i bratki. Wszystkie kwiaty pochodzą ze specjalnej, posiadającej atest hodowli i jak mówią właściciele lodziarni, kwiatki te idealnie współgrają z owocowym smakiem lodów.

Jednak to nie wszystko, na kwiatkach się nie kończy. Można tam także zasmakować lodów wykonanych na bazie masła konopnego, czy połączenia nietypowych smaków jak np. wanilia i bekon. Zapraszamy do Najs Cream w Poznaniu, Widłakowa 11A/1.

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.polki.pl, www.fpiec.pl
Zdjęcia: https://www.facebook.com/przydomowelodywidlakowa/

PRZECZYTAJ TAKŻE:

PESTKI Z WINOGRON BARDZO DOBRE DLA ZDROWIA.  POZNAJ ICH MAGICZNĄ MOC!

POLECAM PRZEPIS NA:

Przepisy na SZYBKI OBIAD – f7kulinarne