Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. Mało kto wie, że zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno.

Przed zimą warto przyjrzeć się oknom w naszych mieszkaniach, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła. Mało kto wie, że zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno.

Zakup okien stanowi duży wydatek, dlatego też warto robić wszystko, by przetrwały one w idealnym stanie przez wiele lat. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż stolarka stale narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas każdej z pór roku na okna czekają inne zagrożenia: mróz zimą, upał w sezonie letnim. Takie zmiany temperatury na zewnątrz powodują, że materiał, z którego wykonane są okna, cały czas „pracuje”.

I właśnie w trakcie trwania tych dwóch pór roku bardzo mało osób wie, że konieczna jest zmiana trybu okna z letniego na zimowy bądź wymiana uszczelek. A jest to w sezonie grzewczym poważny problem, ponieważ straty ciepła przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie i sprawiają trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury pomieszczeń.

Temperatura w mieszkaniu nie powinna spaść poniżej 18 stopni C. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, warto dokonać regulacji stanu okien, sprawdzić uszczelki i zmienić tryb okna z letniego na zimowy.

Jeśli mamy problem z otwieraniem i zamykaniem okien warto wyregulować okucia i sprawdzić ich stan techniczny- zwłaszcza przed zimą

Okucia okienne, fabrycznie są ustawiane w tak zwanym trybie letnim. Tryb ten przystosowany jest do temperatur letnich. Oznacza to, że skrzydło okienne nie przylega ściśle do ramy okiennej, przepuszczając powietrze i ułatwiając wentylację pomieszczenia. Zmieniając tryb okna z letniego na zimowy, zmieniamy docisk okna do ramy, by zimne powietrze z zewnątrz nie wnikało do mieszkania.

Przeczytaj również: SOK Z BRZOZY – ELIKSIR ZDROWIA W CZYSTEJ, NIESKAŻONEJ POSTACI

Aby uregulować okno, wystarczy użyć klucza imbusowego. Za pomocą klucza przekręcamy śruby, zazwyczaj trzy śruby znajdujące się w okuciach skrzydła okna. Przekręcamy śrubę tak by dłuższy jej bok znalazł się po stronie uszczelki. Tym sposobem docisk skrzydła do ramy został zwiększony i zimne powietrze nie będzie wnikać do środka. W nowszych typach okien zmiana trybu z letniego na zimowy, polega na przekręceniu rolek bliżej uszczelki. Taką zmianę trybów okien powinniśmy dokonywać dwa razy w roku.

Częstotliwość regulacji zależy również od warunków, w jakich pracuje okno. Okna duże, często uchylane, otwierane, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru będą wymagały regulacji częściej niż małe, rzadko otwierane okienka od północy.

Robbie Williams zagra w Polsce! W 2017 roku w ramach tournee, obok 28 innych miast Europy, odwiedzi Warszawę. Zapraszamy!