Jeżeli Twój czajnik ma brzydki, kredowy osad czas najwyższy wziąć się na niego i go wyczyścić. Nie będzie to wcale wymagało od Ciebie wiele czasu i poświęcenia, a efekt będzie bardzo zadowalający. Jak pozbyć się kamienia z czajnika? Bardzo prosto!

Jeżeli Twój czajnik ma brzydki, kredowy osad czas najwyższy wziąć się na niego i go wyczyścić. Nie będzie to wcale wymagało od Ciebie wiele czasu i poświęcenia, a efekt będzie bardzo zadowalający. Jak pozbyć się kamienia z czajnika? Bardzo prosto!

Dlaczego kamień osadza się na dnie czajnika? Główną przyczyną jest twarda woda, która płynie w większości polskich domów. Osad nie dość, że jest nieestetyczny, to również wpływa na pogorszenie się jakości kawy i herbaty, jakie robimy, jeśli nasz czajnik jest pełen kamienia. Na dodatek woda dłużej się gotuje i płacimy więcej za prąd. Nie musimy co jakiś czas wyrzucać stary i kupować nowy.

Zapoznajcie się z prostymi metodami, jak można pozbyć się kamienia z czajnika.

Oczywiście w sklepie można nabyć chemiczną pomoc, jednak ja zawsze polecam domowe, sprawdzone metody. Nie dość, że są tańsze, to na dodatek nie trujemy się chemią, która i tak jest zdecydowanie w za dużej ilości w naszym życiu.

1. Obierki od ziemniaków

Obierki od ziemniaków należy wrzucić na dno czajnika, zalać wodą i zagotować. Następnie obierki należy wyrzucić, zalać czajnik świeżą wodą i znów zagotować.

2. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Cytryna nie jest tylko fantastycznym produktem kosmetycznym, ale jest również bardzo skuteczna jako środek czystości. Do czajnika należy wlać szklankę soku z cytryny i zostawić na godzinę. Po godzinie sok należy wylać i obmyć wodą. Bardzo podobne działanie ma kwasek cytrynowy. Do czajnika należy wsypać całe opakowanie kwasku i zalać do połowy wodą. Całość należy zagotować i zostawić w czajniku na 3-4 godziny. Zawsze na końcu należy wyczyścić dno czajnika używając ręcznika z odrobiną sody.

3. Ocet spirytusowy

Ocet zdecydowanie lepiej sobie poradzi z kamieniem, niż obierki od ziemniaków i sok z cytryny. Do czajnika należy wlać szklankę octu spirytusowego i pół szklanki wody. Całość należy zagotować i ostawić na minimum godzinę. Nie bądźcie zdziwieni, ponieważ na początku ocet pozostawi ostry zapach w czajniku. Aby się go jak najszybciej pozbyć należy dokładnie wymyć czajnik i zagotować w nim wodę. Jeśli za pierwszym razem nie pomoże, powtórzyć czynność, aż zapach się ulotni. Za każdym razem należy wylać zagotowaną wodę i wlać świeżą.

4. Coca-cola

Stosujemy ten napój, jeżeli kamień jest niewielki. Szklankę coca-coli należy wlać do czajnika, zalać małą ilością wody i zagotować. Żeby efekty był mocniejszy, polecam wsypać dodatkowo dwie łyżeczki sody oczyszczonej.

Jeżeli żadne domowe metody nie pomogą, ostatnią deską ratunku jest użycie środków chemicznych. Specjalistyczne preparaty do usuwania kamienia znajdziecie w marketach, sklepach z chemią gospodarczą, czy z AGD.

Co przedłuży żywotność czajnika:

  •  nigdy nie zostawiajcie wody w czajniku, opróżniajcie go, szczególnie na noc;
  • czyście czajnik cytryną lub octem raz w miesiącu;

Udanego sprzątania!

Źródło: www.regiodom.pl
Zdjęcia: www.ifixit.com, www.joe.ie/life

PRZECZYTAJ TAKŻE:

DAWNA KUCHNIA POLSKA – TĘSKNICIE ZA NIĄ?

POLECAM PRZEPIS NA:

ZNAKOMITY DRINK NA ZBLIŻAJĄCY SIĘ WEEKEND – SEX ON THE BEACH