Storczyki rosną prawie z każdym domu bądź mieszkaniu. Te piękne kwiaty można zakupić w każdym supermarkecie i w każdej kwiaciarni. Dla niektórych uchodzą za tajemnicze kwiaty. Prawda jest taka, że jeżeli zapoznamy się z podstawowymi zasadami opieki rośliny te odwdzięczą się pięknie kwitnącymi kwiatami przez wiele miesięcy.

Storczyki rosną prawie z każdym domu bądź mieszkaniu. Te piękne kwiaty można zakupić w każdym supermarkecie i w każdej kwiaciarni. Dla niektórych uchodzą za tajemnicze kwiaty. Prawda jest taka, że jeżeli zapoznamy się z podstawowymi zasadami opieki rośliny te odwdzięczą się pięknie kwitnącymi kwiatami przez wiele miesięcy.

Najbardziej popularną odmianą i zarazem najłatwiejszą w pielęgnacji są falenopsisy (Phalaenopsis). Dla początkujących miłośników storczyków wszystkie sprawy związane z pielęgnacją mogą wydawać się pracochłonne i kłopotliwe. Jednak niech każdy sobie odpowie, czy nie zawsze musimy czemuś bądź komuś poświęcić czas, żeby zaowocowało to w przyszłości?

Storczyki są idealnym i pięknym tego przykładem. Rośliny odpłacają się obfitym kwitnieniem. Przez wiele miesięcy będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty w mieszkaniu.

Kupując storczyk zawsze wybierzcie okaz zdrowy, czyli bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Łatwo można zobaczyć, jakie są korzenie, ponieważ większość roślin jest sprzedawana w przezroczystych doniczkach. Zawsze zwróćcie uwagę na pąki kwiatowe – jeżeli są zwiędnięte to znaczy, że roślina jest przesuszona lub w złej kondycji. Jeżeli macie do wyboru storczyk ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami albo storczyk tylko z jednym kwiatem i wieloma pękami zawsze wybierzcie ten drugi.

Gdy już będziecie szczęśliwymi posiadaczami storczyków bardzo ważne jest, aby je przycinać, zwłaszcza po kwitnieniu, jeżeli zależy Wam na dalszym wzroście oraz na tym, aby mieć zdrową, wielokrotnie kwitnącą roślinę.

Nie obawiajcie się przycinania, to nie jest trudne, zwłaszcza jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek:

CZAS PRZYCINANIA

Storczyki powinny być przycinane w momencie, gdy nie mają żadnych kwiatów. W większości odmian przypada to na czas od początku października, aż do końca listopada. Jeżeli nie zdążycie przyciąć storczyków w tych miesiącach, to roślina zdąży już puścić nowe pączki. Nie możecie wtedy dopuścić do tego, by roślina zakwitła. Oczywiście okres przycinania zależy od odmiany, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z odmianą, która kwitnie kilkakrotnie w ciągu roku. Jeżeli nie macie pewności, kiedy przyciąć swoją roślinę, najlepiej zróbcie to między październikiem i listopadem.

MUSICIE OKREŚLIĆ, JAKĄ MACIE ODMIANĘ STORCZYKÓW

Są poszczególne odmiany storczyków, które wykazują indywidualne cechy. Mam na myśli wzrost, rozwój i kwitnienie. Storczyki z najbardziej popularnej odmiany Phalaenopsis muszą być przycinane, gdy ich kwiaty zaczynają więdnąć. W przypadku innych odmian lepiej przycinać, gdy pędy brązowieją. Zawsze najlepiej wiedzieć, jaką odmianę storczyków posiadamy. Najlepiej podczas zakupu należy zwrócić uwagę na dokładną nazwę rośliny. Jeżeli kupujemy w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni powinniśmy otrzymać informację, jak przycinać i jak podlewać dany gatunek. A jak znasz dokładną nazwę swojej nowej, ślicznej rośliny, wszystkie potrzebne informacje możesz znaleźć w Internecie.

MUSICIE POSIADAĆ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA

W końcu nadejdzie czas, że będziecie musieli przyciąć storczyka. Musicie wtedy mieć odpowiednie narzędzia. Najważniejszym jest sekator nożycowy. Tym narzędziem nie uszkodzicie rośliny. Sekator bardzo skutecznie usunie tylko usychające części rośliny. Najlepiej zdezynfekuj sekator poprzez przetarcie ostrzy rozcieńczonym wybielaczem. Zawsze miejsce wtedy ubrane rękawice gumowe. Skóra powinna być zawsze chroniona.

CO TRZEBA PRZYCIĄĆ I GDZIE?

Zanim się do czegoś zabierzesz, musisz wiedzieć jak to zrobić. Na początek należy obciąć te łodyżki, na których były kwiaty, zamiast łodyżek wspierających. Należy je uciąć około 0,5-0,7 cm od węzła łodygi. Zawsze upewnij się, czy taki system odpowiada odmianie, którą posiadasz. Niektóre storczyki wymagają innego sposobu przycinania.

ZAWSZE SPRAWDŹ KORZENIE

Gdy będziesz przycinać storczyki zawsze warto zwrócić uwagę także na korzenie. Jeżeli korzenie są zdrowe to powinny być zielone z szarawym nalotem, powyginane i odrobinę elastyczne. Jeżeli korzenie są chore to będą brązowe i kruche. Należy je wtedy delikatnie odciąć, umożliwi to wzrost nowych.

Źródło: www.ladnydom.pl, www.tipy.interia.pl
Zdjęcia: www.westerlayorchids.com, www.pl.pinterest.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak dbać o paprotki, by cieszyć się nimi wiele lat?

Polecam przepis na DŻEM TRUSKAWKOWO – RABARBAROWY