Dawniej w każdym domu można było podziwiać piękne, bujne paprotki. Dzisiaj niestety jest to już rzadkość, a szkoda, bo ta roślina naprawdę może pięknie przyozdobić mieszkanie i nadać klimat. W ich towarzystwie człowiek świetnie wypoczywa, ponieważ wydzielają one dużo wilgoci i tlenu oraz mają zdolność pochłaniania toksyn. 

Dawniej w każdym domu można było podziwiać piękne, bujne paprotki. Dzisiaj niestety jest to już rzadkość, a szkoda, bo ta roślina naprawdę może pięknie przyozdobić mieszkanie i nadać klimat. W ich towarzystwie człowiek świetnie wypoczywa, ponieważ wydzielają one dużo wilgoci i tlenu oraz mają zdolność pochłaniania toksyn. 

Odmian paproci domowych jest mnóstwo. Nieważne, na jaką się zdecydujemy, każda jest korzystna dla naszego zdrowia. Oczyszczają powietrze, emitują bardzo dużo wilgoci i tlenu, pochłaniają toksyny z powietrza, niwelują promieniowanie różnych urządzeń. Stąd zaleca się stawianie ich jak najbliżej telewizora, komputera czy laptopa. W ich towarzystwie przyjemnie się przebywa i łatwo można się zrelaksować.

Aby cieszyć się pięknymi paprotkami w domu wystarczy przestrzegać kilka zasad:

  1. Paprocie nie lubią ostrego słońca, lubią rozproszone światło. Ustawienie ich w zbyt nasłonecznionym miejscu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wolno stawiać ich także nad samym kaloryferem.  Paproć najbardziej toleruje stanowisko półcieniste, dobrze też odnajdą się w pobliżu okna, które jest przysłonięte firanką. Temperatura pomieszczenia powinna być umiarkowana. Jeżeli macie możliwość przygotujcie paprotkom miejsce w pokoju, którego okna wychodzą na północ lub wschód. Jeżeli zarezerwowaliście miejsce w pokoju, z którego okna wychodzą na południe lub południowy zachód postawie paprotki na stojaku nieco oddalone od okna. Są znakomitym wskaźnikiem tego, czy miejsce jest zdrowe. Postawione w pobliżu miejsca o niedobrej aurze i narażone na złą energię cieków wodnych, będą marniały i gorzej się rozwijały. Najlepiej rosną w temperaturze 20 – 25°C (lato) i 18 – 20°C (zima).
  2. Paprocie nie lubią przesuszonego powietrza, trzeba zadbać o wilgotność powietrza. Jeżeli zapewnisz im dużą ilość świeżego powietrza odwdzięczą się pięknym wyglądem. Gdy mieszkanie jest z centralnym ogrzewaniem paprotki powinny być zraszane letnią wodą z rozpylacza lub zraszane pod prysznicem. Można je też ustawić blisko nawilżacza. Jeżeli paprotki będą miały za sucho zaczną paprotki zaczną brunatnieć, a końcówki zaczną zasychać.
  3. Nie powinno być żadnej wody w podstawce. Paprotkę powinniśmy podlewać odstaną wodą. Najlepiej jest podlać paprotkę dużą ilością wody, a po kilkunastu minutach, ewentualny nadmiar wody zbierający się potem na podstawce, trzeba usunąć. To, że paprotki lubią wilgoć nie znaczy, że musimy przesadzać z podlewaniem.
  4. Paprocie nawozimy z umiarem. Robimy to od wiosny do października średnio co dwa tygodnie. Najlepsze są nawozy w płynie do roślin zielonych. Należy je stosować w dużym rozcieńczeniu, paprotki mają niewielkie wymagania pokarmowe i są bardzo wrażliwe na zasolenie podłoża.
  5. Przesadzać najlepiej wiosną (marzec, kwiecień) i to nie za często. Paprocie lubią troszkę za ciasne doniczki, więc jeżeli zauważycie, że pojemnik, w którym rośnie Wasza paprotka jest wyraźnie za mały, przesadźcie ją do doniczki numer większej. Jeżeli chcecie rozmnożyć swoją paprotkę możecie podczas przesadzania, zwłaszcza tego wiosennego, podzielić ją na dwie lub kilka części i posadzić w osobnych doniczkach. Paprotki nie lubią częstego dotykania czy potrącania ich liści. Jest duże prawdopodobieństwo, że wtedy ich czubki uschną.
  6. Paprotka odnajdzie się także w łazience, oczywiście takiej z oknem. Tworząca się podczas kąpieli para wodna będzie dla nich bardzo korzystna.

Źródło: www.regiodom.pl
Zdjęcia: Flower Council Holland, www.praktycznapasja.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Naturalny nawóz do kwiatów z drożdży piekarskich

Polecam przepis na BOSKIE WIŚNIE W RUMIE – f7kulinarne