Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo, zimą z niecierpliwością wyczekiwaliśmy pierwszych oznak nadchodzącej wiosny – i doczekaliśmy się! Dzisiaj świętujemy początek astronomicznej wiosny, a jutro świętujemy początek kalendarzowej wiosny. 

Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo, zimą z niecierpliwością wyczekiwaliśmy pierwszych oznak nadchodzącej wiosny – i doczekaliśmy się! Dzisiaj świętujemy początek astronomicznej wiosny, a jutro świętujemy początek kalendarzowej wiosny. 

Dlaczego jest jeden dzień różnicy?

Jest to związane z ruchem Słońca. Początek astronomicznej wiosny zawsze zaczyna się w momencie równonocy wiosennej. Oznacz to, że dzisiejszy dzień i noc będą trwał tyle samo, czyli po 12 godzin. Słońce wejdzie w znak Barana na równiku niebieskim. A od jutra, kiedy przywitamy wiosnę kalendarzową.

Dosłownie przed chwilą, bowiem o 11.29 oficjalnie rozpoczęła się atronomiczna wiosna. Dni będą coraz dłuższe, aż do końca czerwca. Wtedy nastąpi przesilenie letnie. Wiosna to świetny czas dla miłośników astronomii. Planety, dwie komety oraz roje meteorów są bardzo dobrze widoczne.

W Polsce jest kilka zwyczajów wraz z nadejściem pierwszego dnia wiosny. Dla wielu ludzi dzień ten ma ogromne znaczenie, bowiem kończy się trudny czas, a zaczyna się nowy, pełen życia, ciepła, słońca i łatwiejszych momentów. Ziemia obdaruje nas swoimi pięknymi kwiatkami, plonami, wszystko obudzi się do życia, ludzie i świat staną się dla siebie bardziej przyjaźni.

Wiosna jest jedną z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie

Pierwszym jest topienie Marzanny. Topiąc Marzannę chcemy przepędzić zimę, bowiem Marzanna, która jest słomianą kukłą symbolizuje zimę. Często dzieci w szkole sami ją przygotowują.

Chyba dla każdego pierwszy dzień wiosny kojarzy się w wagarowaniem. Dawniej dzieci grupkami spędzali czas nad rzeką albo w parkach, jednak dziś szkoła wyszła naprzeciw. Dyrektorzy szkół bardzo często w ten dzień organizują w szkole dzień wolny od nauki, dzień zabaw i rekreacji, jednak nie poza murami szkoły. Organizują wiele atrakcji, konkursów, śpiewów – wszystko po to, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji poza terenem szkoły w ten dzień.

Również dla wielu, szczególnie dla osób na Śląsku znane jest takie coś jak Maik. Jest to dzień po utopieniu Marzanny tak zwany maik bądź gaik, lub lateczko i latko. Gałąź sosny lub jodły zostaje przystrojona różnymi kwiatkami, wstążeczkami, świecidełkami i koralikami. Chodzi się z tą gałęzią od domu do domu i śpiewa. Dla dzieci i młodzieży jest to świetna okazja, aby dostać drobne pieniądze i jakieś upominki.

Znane się również przysłowia na ten szczególny dzień i okres wiosny:

  1. Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze.
  2. W marcu jak w garncu.
  3. A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata.
  4. Gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morza.
  5. Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata.
  6. I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.

Przeczytaj także:

NATURALNY NAWÓZ DO KWIATÓW Z DROŻDŻY PIEKARSKICH

Polecam przepis na

PYSZNY SOS Z BOCZNIAKÓW