Rozpoczyna się burza magnetyczna. Może spowodować problemy z działaniem urządzeń elektronicznych oraz wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie.

Rozpoczyna się burza magnetyczna. Może spowodować problemy z działaniem urządzeń elektronicznych oraz wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie.

1

Burza magnetyczna rozpoczęła się 17 listopada, a zakończy 25 listopada, jednak szczyt osiąga właśnie dzisiaj, w poniedziałek 21 listopada.

Burza magnetyczna na Słońcu zagraża pracy aparatury elektronicznej, transportu i łączności. Może ona też odbić się na zdrowiu ludzi

Burza magnetyczna to nic innego jak nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. To dziura koronalna, czyli ciemniejszy obszar w koronie słonecznej, który jest źródłem wiatru słonecznego o dużej prędkości. Wyrzuty masy ze Słońca powodują nagłą zmianę magnetosfery Ziemi, co powoduje wspomnianą burzę magnetyczną.

Według prognozy przygotowanej przez amerykańskie Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SWPC) można się spodziewać pojawienia się burzy geomagnetycznej (zakłóceniach w funkcjonowaniu pola magnetycznego naszej planety) oznaczonej jako G3 – silnej. To połowa opracowanej przez naukowców skali – wyżej znajduje się burza poważna i ekstremalna.

Jaki będzie miało to wpływ na nasze życie codziennie?

Jedni wróżą awarie i zniszczony sprzęt, inni uspokajają, że skutki promieniowania słonecznego wcale nie muszą być tak dramatyczne.

Przede wszystkim możemy mieć kłopoty z urządzeniami elektronicznymi. Mogą wystąpić zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.

W czasie burz geomagnetycznych dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa. Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych. Lekarze radzą, aby w takim dniu unikać dużych obciążeń fizycznych i emocjonalnych.

Przeczytaj jak zachować się w trakcie burzy.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach geomagnetycznych silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania mocy drgań magnetycznych w osi pionowej (Z).

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach GM wulkan Etna we Włoszech.

Są jednak plusy – mieszkańcy dalekiej Północy mogą spodziewać się wyjątkowo pięknych zórz polarnych. Te niezwykłe zjawiska są właśnie efektem uderzania zjonizowanych cząstek wiatru słonecznego o górne warstwy atmosfery. Być może będziemy ją mogli nawet obserwować z Polski – a przynajmniej z jej północnych regionów.

Mikołaje na Motocyklach 2016. W niedzielę 4 grudnia 2016 odbędzie się w Trójmieście 14 edycja parady „Mikołaje na Motocyklach”. Celem akcji jest zebranie pieniędzy, z których zakupione zostaną obiady dla najbiedniejszych dzieci z okolicznych szkół oraz ośrodków szkolno-wychowawczych. Zapraszamy!