Nikt sobie nie wyobraża życia bez wszystkich innowacyjnych urządzeń, z którymi mamy do czynienia w każdym momencie naszego życia. Elektronika weszła w nasze życie już tak głęboko, że proces rezygnacji z niej z całą pewnością byłby niemożliwy.

Nikt sobie nie wyobraża życia bez wszystkich innowacyjnych urządzeń, z którymi mamy do czynienia w każdym momencie naszego życia. Elektronika weszła w nasze życie już tak głęboko, że proces rezygnacji z niej z całą pewnością byłby niemożliwy.

g_-_-x-_-_-_53386x20140403134257_0

Wiele mówi się o tym, że dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem i telewizorem zamiast czytać książki, uprawiać sport i rozwijać pasje. Rodzice bardzo często zapominają jak piękne i beztroskie może być dzieciństwo ich dzieci bez elektronicznych zabawek.

Lato bez smart-fonów, tabletów, aplikacji, nawet telewizji? Wiele dzieci powie, że to kara, a nie wakacje, że to będzie nudny wyjazd. Tymczasem to, co wydaje się niemożliwe w dzisiejszych czasach, jest wciąż bardzo proste do zrealizowania.

Niki Boon, mama czwórki dzieci i fotografka, ma taki pomysł nie tylko na lato, ale i na życie. Rodzina mieszka na wsi w Nowej Zelandii i żyje zupełnie inaczej niż wszyscy wokoło. Niki zrezygnowała nawet z posiadania telewizora.

Bez odurzających i nęcących elektronicznych gadżetów dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu świetnie się bawiąc! Eksplorują, doświadczają i poznają świat. Wspinają się, pływają, obcują z przyrodą, czasem są naprawdę bardzo brudne, ale za to szczęśliwe i pełne optymizmu do życia. Beztroskie dzieciństwo jest piękne!

Postęp technologiczny jest widoczny na każdym kroku.  Smart-fony, komputery, telewizory i inne sprzęty nas otaczające są naszpikowane elektroniką.

Elektronika z pewnością ułatwia nam życie w każdej jego dziecinie, pozwala efektywniej się uczyć, a także pracować. Chroni nasze bezpieczeństwo i dba o zdrowie. Choć można znaleźć pewne plusy to jednak minusy przeważają. Elektronika z całą pewnością nie przestanie nam towarzyszyć, a nawet będzie jeszcze bardziej ingerować w nasze życie. Dowodem na to jest nieustanny postęp technologiczny oraz coraz to nowsze urządzenia wzbudzające nasze zainteresowanie sprawiają, że je kupujemy i używamy. Dla wielu z nas gromadzenie nowoczesnych gadżetów to swojego rodzaju hobby.

Na Facebooku co chwila ktoś umieszcza jakiś wpis, polubienie, zdjęcie, a my reagujemy – klikamy kolejne linki, otwieramy kolejne okna, dodajemy kolejne komentarze. Napełniamy głowę mnóstwem różnych informacji, od przepisu na dobrą sałatkę, przez polityczne wydarzenia, po „newsy” o miejscu pobytu znajomych. W tym świecie ciągłych powiadomień stajemy się maszynkami do przetwarzania informacji.

Czas spędzony bez stałego połączenia z internetem to szansa na oczyszczenie umysłu z natłoku informacji, możliwość powrotu do naturalnego rytmu życia oraz okazja do przeniesienia uwagi z zewnętrznych wydarzeń na siebie, swoje myśli i przeżycia.

Specjaliści podkreślają, że nadmierne przywiązanie do ekranów elektroniki użytkowej może obniżać umiejętności komunikacyjne. Coraz częściej słyszy się opowieści o tym, jak ktoś przez komunikator internetowy może pisać z inną osobą przez kilka godzin, a gdy spotykają się w „realu” – w świecie pełnym prawdziwych emocji, różnorodności i odczuć – nagle okazuje się, że nie mają sobie nic do powiedzenia. To bardzo niepokojące zjawisko.

Używanie mobilnej elektroniki w dzisiejszych czasach jest zarówno niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie, jak i uzależniające.

Dorośli, choć używają na co dzień laptopów i smart-fonów, często potrafią nad nimi zapanować. Dzieci mają z tym problem,dlatego czasami warto poświęcić dziecku więcej czasu, niż kupić tablet i mieć go z głowy. Nie tędy droga nawet z dzisiejszym zabieganym świecie…