Wiesz, że z powodu nawracającej zgagi cierpi nawet ⅓ europejczyków? Najczęściej jest ona spowodowana niezdrowym trybem życia, ostrym tłusty i kwaśnym jedzeniem i alkoholem. Często pojawia się też w ciąży. Ten tekst dotyczy zgagi, która pojawia się z powodu złych nawyków żywieniowych, a nie jest wynikiem choroby typu reflux, która wymaga innego leczenia.

Wiesz, że z powodu nawracającej zgagi cierpi nawet ⅓ europejczyków?
Najczęściej jest ona spowodowana niezdrowym trybem życia, ostrym tłusty i kwaśnym jedzeniem i alkoholem. Często pojawia się też w ciąży. Ten tekst dotyczy zgagi, która pojawia się z powodu złych nawyków żywieniowych, a nie jest wynikiem choroby typu reflux, która wymaga innego leczenia.

Najprostszy sposób…
używaj sody oczyszczonej, pewnie nawet masz ją w kuchni. Łyżka sody, rozpuszczona w letniej wodzie neutralizuje kwasy żołądkowe. Wypij taką mieszankę bardzo powoli, jeśli tylko pojawią się objawy zgagi. Nasza porada ? Wszystko co pijesz, pij powoli, to zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi.

Pij aloes
Aloes jest znany z właściwości łagodzących. Doskonale “uspokoi” twój żołądek po zbyt obfitym posiłku i zmniejszy ilość kwasu w żołądku.

Żuj gumę
… po każdym posiłku, przez 30 minut. Guma pobudzi twój żołądek do efektywnego trawienia. Oczywiście wybieraj gumy bez cukru i dodatków smakowych, zwykła, miętowa sprawdzi się najlepiej.

Zadbaj o swoje nawyki żywieniowa
Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj, nie popijaj zimnymi płynami. Daj swojemu organizmowi czas aby mógł strawić. Nie jedz przed pójściem spać, pozycja leżąca wspomaga zgagę. Nie wykonuj też ćwiczeń fizycznych bezpośrednio po posiłku.

Jedz banany
Banany mają naturalny enzym, który neutralizuje kwasy. Jest polecany również dla osób z refluksem. Najlepiej jedz banany zmiksowane z jogurtem naturalnym. Taka mieszanka rano ochroni twój żołądek i przygotuje go na cały dzień.

Imbir
Imbir jest generalnie zbawienny dla twojego żołądka, rozgrzewa go od środka i wspomaga funkcje trawienne. Po każdym posiłku przygotuj sobie świeżą, ciepłą herbatkę z korzenia imbiru.

Rzuć palenie
Papierosy są najbardziej powszechną przyczyną zgagi. Szczególnie w połączeniu z alkoholem i kawą.

Zadbaj o wagę
Osoby z nadwagą są bardziej narażone na występowanie zgagi. Zadbaj więc o prawidłowe odżywianie i zdrową wagę : )

Interesujące ? Przeczytaj też jak nie marnować żywności.