Zatkany zlew jest utrapieniem niejednej Pani domu i przyprawia o ból głowy. W najgorszym przypadku należy wezwać fachowca, w gorszym przypadku należy użyć żrących środków chemicznych, a najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie domowych sposobów. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak samodzielnie przetkać zlew kuchenny.

Zatkany zlew jest utrapieniem niejednej Pani domu i przyprawia o ból głowy. W najgorszym przypadku należy wezwać fachowca, w gorszym przypadku należy użyć żrących środków chemicznych, a najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie domowych sposobów. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak samodzielnie przetkać zlew kuchenny.

Zlew wiecznie Ci się zatyka, woda nie chce odpływać, a z rury wydobywa się nieprzyjemny zapach? To bardzo często spotykana usterka domowa. Aby temu zapobiec nie trzeba wyposażać się w drogie, chemiczne środki. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedź się, jak odetkać zatkany zlew, udrożnić rury i oszczędzić na hydrauliku.

Co do środków chemicznych – należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ mogą powodować poparzenia skóry. Podczas reakcji działania mamy do czynienia z wysoką temperaturą, może nastąpić także podtopienie instalacji kanalizacyjnej z materiałów złej jakości. Żrące środki chemiczne niszczą także aluminium, więc jeżeli instalacja jest chociaż częściowo wykonana z aluminium – nie używajcie środków chemicznych. Nie pomagają one także, jeżeli zator powstał w dalszej części odpływu – za syfonem.

1. Gumowy przepychacz, przepychaczka

Wyposażcie się w przepychacz gumowy lub przepychaczkę. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Kładzie się go na otwór odpływowy i kilka razy energicznie naciska się i odciska drążek. Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.

2. Sprężyna kanalizacyjna (żmija)

Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej. Umieszcza się go we wlocie do rury i kręcąc korbą, powoduje jego wsuwanie w głąb instalacji. Napotykane przeszkody są wtedy przewiercane na wylot.

3. Soda oczyszczona

Będziemy potrzebowali 1 szklankę sody oczyszczonej. Odpływ należy osuszyć i wsypać sodę. Odczekajcie 15 minut i zalejcie całym czajnikiem gorącej wody.

4. Ocet + soda oczyszczona – 1 pomysł

Ocet i sodę oczyszczoną należy wymieszać w proporcjach 3:1. Następnie od razu należy wlać do odpływu, zanim zacznie się „pienić”. Odczekajcie 15 minut zalejcie całym czajnikiem gorącej wody.

5. Ocet + soda oczyszczona – 2 pomysł

Do odpływu należy wsypać 3 łyżki sody oczyszczonej i zalać pół szklanką octu. Odczekajcie 15 minut i zalejcie całym czajnikiem gorącej wody.

6. Ocet

Szklankę octu należy wlać do odpływu, zatkać szczelnie korkiem na pół godziny, następnie zalać całym czajnikiem gorącej wody.

7. Cytryna + soda

Sok z cytryny i soda rozpuszczą tłuszcz. Jeżeli akurat nie masz pod ręką cytryny dobrym i skutecznym zamiennikiem będzie ocet. Łyżkę sody należy wsypać do zlewu i zalać połową szklanki soku z cytryny lub octu. Efekty powinny być widoczne po 20 minutach.

8. Coca – cola

Cola to jedno z najgorszych rzeczy, które możemy pić. Napój z tego napoju pomoże w walce z zatkanym zlewem. Wystarczy dodać odrobinę sody oczyszczonej i zalać coca-colą. Będziesz zaskoczony tą metodą.

Wszystkie sposoby w zależności od stopnia zatkania zlewu możliwe, że będzie trzeba powtórzyć cały ten proces 2 a nawet 3 razy, ale masz mieć pewność na 100% się uda.

Przyczyną niedrożności są najczęściej złe nawyki domowników. Tego unikaj!

  • nie wyrzucajcie fusów z kawy i herbaty;
  • nie wyrzucajcie resztek jedzenia;
  • nie wlewajcie roztopionego tłuszczu do zlewu;
  • kupcie sobie sitko, które zakłada się na zlew. Najtańsze, plastikowe sitka kosztują kilka złotych, można też kupić ozdobne, wykonane z silikonu lub chromu. Znajdziesz je w różnych kolorach i kształtach, więc będą pasować do każdego zlewu;
  • nie używajcie często żrących środków chemicznych, zwłaszcza w przypadku starych, żeliwnych rur kanalizacyjnych;

Źródło: www.muratordom.pl
Zdjęcia: www.goodhousekeeping.com, www.reedsplumbing.com, modernfarmer.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

CO OZNACZAJĄ BIAŁE PASKI NA PIERSIACH Z KURCZAKA?

POLECAM PRZEPIS NA:

Polecam przepis na BISZKOPT, KTÓRY ZAWSZE SIĘ UDAJE – f7kulinarne