Okres zimowy bywa bardzo uciążliwy dla kierowców. Pojawiają się pierwsze mrozy oraz opady śniegu. Dla kierowców oznacza to walkę z brakiem przyczepności na jezdni, zaśnieżone podjazdy oraz zamarznięte szyby i lusterka. Te ostatnie niedogodności dotykają co rano tych którzy parkują pod gołym niebem. Poniżej kilka sposobów jak walczyć z lodem na oknach.

Okres zimowy bywa bardzo uciążliwy dla kierowców. Pojawiają się pierwsze mrozy oraz opady śniegu. Dla kierowców oznacza to walkę z brakiem przyczepności na jezdni, zaśnieżone podjazdy oraz zamarznięte szyby i lusterka. Te ostatnie niedogodności dotykają co rano tych którzy parkują pod gołym niebem. Poniżej kilka sposobów jak walczyć z lodem na oknach.

EN_00907715_4362

Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy

Skrobanie szyb w pośpiechu, by nie spóźnić się do pracy nie należy do najprzyjemniejszych czynności. W dodatku naraża szyby na porysowanie. Choć więc pewnie większość kierowców pozostanie przy tradycyjnej skrobaczce, warto pamiętać, że istnieją wygodniejsze metody odmrażania szyb samochodu.

Powróćmy jeszcze raz do tradycyjnej skrobaczki

Małym plastikowym narzędziem zdzieramy szkodliwą warstwę lodu. Metoda dość skuteczna, trochę pracochłonna i niestety niezbyt bezpieczna dla naszych szyb. Jeżeli w warstwie szronu znajdzie się chociażby drobne ziarenko piasku, wystarczy to, aby porysować powierzchnię okna. Dlatego przed rozpoczęciem zdrapywania musimy być pewni, ze szyby były czyste przed zamarznięciem.

Po drugie, warto zaopatrzyć się w odmrażacz i wszystkiego rodzaju środki odmrażające. 

Polecamy odmrażacz do zamków. To malutki spray (cena od 3 zł). Absorbuje on wodę z zamków, jednocześnie smarując ich wewnętrzny mechanizm i zapobiegając powtórnemu zamarzaniu. Najczęściej wystarczy poczekać tylko kilka sekund.

W supermarketach i na stacjach benzynowych możemy kupić odmrażacz do szyb w sprayu. Jest to popularna i dobrze dostępna metoda na pokonanie lodu. Wystarczy spryskać szyby i odczekać krótką chwilę. Po chwili odmrażacz powinien rozpuścić powłokę na szybach na tyle, żebyśmy mogli zupełnie bez wysiłku zdjąć resztki lodu za pomocą gumowej strony skrobaczki.

Odmrażacze do szyb są szczególnie pomocne, gdy warstwa lodu na szybie jest gruba i nie można zeskrobać jej zwykłą skrobaczką. Zapobiegają również ponownemu oblodzeniu czy oszronieniu szyb auta.

Ciepła woda

Szyba nie powinna być narażana na szok termiczny, ponieważ może pęknąć. Dlatego do odmrażania szyb należy użyć ciepłej wody. Odpowiednia temperatura to ta, kiedy para nie unosi się z powierzchni wody. Następnie wylej wodę na szybę, aby przyspieszyć usunięcie lodu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: JAK WYREGULOWAĆ OKNA PRZED ZIMĄ

Ocet winny

W tym celu musimy odszukać w domu pustą butelkę z płynem do mycia szyb w spryskiwaczu, a następnie w stosunku pół na pół wlać do niego mieszaninę octu winnego i wody. Metoda ta powinna zadziałać podobnie jak odmrażacz do szyb w sprayu. Zapach octu winnego może być nieco uciążliwy, ale ważne, że metoda jest skuteczna.

Słona woda

Inną ciekawą metodą do odmrażania szyb jest użycie wody z solą kuchenną. Wystarczy że do pojemnika z wodą dodasz łyżeczkę soli kuchennej. Polej wodą szybę i włącz wycieraczki. Zobaczysz jak szybko roztwór rozpuszcza lód.

Denaturat (izopropanol)

Mało kto o tym wie, ale płyn zawarty w tradycyjnym spryskiwaczu zawiera właśnie denaturat. Zapobiega on zamarzaniu płynu, jednak jest go stanowczo zbyt mało, żeby szybko i skutecznie rozmrozić szybę poprzez spryskiwanie jej. Możemy dolać około pół szklanki denaturatu do zbiornika z płynem spryskiwacza, odczekać chwilę, a potem spryskać szybę. Denaturat będzie reagował z wodą, rozpuszczając lód. Możemy też skorzystać z butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób szybko odmrozimy wszystkie okna – a nie tylko przednią szybę samochodu.

Woda i alkohol

Sprawdzona receptura usuwania lodu z szyby samochodu. Wystarczy, że połączysz ze sobą wodę i alkohol w stosunku 2:1. Przelej do butelki z atomizerem i już możesz się cieszyć czystą szybą.

Koc lub ręcznik 

Zakup specjalnego pokrowca to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli obawiamy się kradzieży lub nie mamy pod ręką pokrowca możemy zawsze osłonić okno tekturą lub kocem.

Szyba zamarznięta od środka

Szyby w samochodzie wewnątrz zamarzają, ponieważ podczas minusowych temperatur nagrzane powietrze w środku samochodu się skrapla a następnie osadza na szybach i zamarza. Dlatego dobrze jest po jeździe dobrze wywietrzyć i wychłodzić wnętrze samochodu – wówczas szyba będzie sucha i bez lodu wewnątrz.

Pamiętajmy też, aby nie jechać na zimnym silniku, ani na ssaniu. Wówczas idzie większa dawka paliwa, która spłukuje olej smarujący. Zwiększa się wypracowanie cylindrów. To najszybsza droga do zatarcia silnika. Lepiej więc wyjść nieco wcześniej z domu i poczekać około 5 minut, aż rozgrzeje się silnik. W tym czasie możemy też włączyć ogrzewanie na szybę. Dzięki temu nie trzeba będzie ich skrobać.

POLECAMY PRZEPIS NA: SERNIK TIRAMISU. Szybki do przygotowania całoroczny sernik.