Nadeszła jesień, a wraz z nią katar, kichanie i przeziębienie. Przyczyny kataru to zmiany pogodowe (jesień, wiosna), wtedy przy szybkich zmianach temperatur śluzówka nosa nie jest w stanie w pełni spełnić swej obronnej funkcji dla organizmu. Można bardzo łatwo się zarazić – wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i Ciebie.

Nadeszła jesień, a wraz z nią katar, kichanie i przeziębienie. Przyczyny kataru to zmiany pogodowe (jesień, wiosna), wtedy przy szybkich zmianach temperatur śluzówka nosa nie jest w stanie w pełni spełnić swej obronnej funkcji dla organizmu. Można bardzo łatwo się zarazić – wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i Ciebie.

Katar to nieżyt nosa czyli zapalenie błony śluzowej nosa objawiający się wyciekiem wydzieliny wodnej tzw. wodnisty katar lub ropnej tzw. żółty katar. Typowe objawy kataru to zatkany nos, cieknący katar, częste kichanie i podrażnienie nosa.

Katar jest nieodzownym objawem przeziębienia, towarzyszy zapaleniu zatok

Katar to uciążliwa dolegliwość. Możemy używać leki na receptę, ale także bezpieczne i naturalne domowe metody, które są łatwo dostępne, tanie i proste w użyciu. Nie niosą ryzyka efektów ubocznych. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku leczenia kataru u dzieci.

1. Główną rolę odgrywa płukanie przewodów nosowych izotonicznym (0,9%) roztworem chlorku sodu lub gotową do kupienia jałową wodą morską. Sól wyciąga wodę z komórek, dzięki czemu zmniejsza przekrwienie i obrzęk, co powoduje poprawienie drożności nosa. Dodatkowo płukanie wodą morską oczyszcza nos z zalegającej wydzieliny, sprzyja usuwaniu wirusów, nawilża podrażnioną błonę śluzową.

Na rynku istnieje gama produktów do płukania nosa zawierającego roztwór NaCl lub wodę morską. Najwygodniej jest użyć gotowy spray z aplikatorem, który ułatwi przemywanie przewodów nosowych. Można także posłużyć się ampułkami, które mają gotowy roztwór bądź zestaw do samodzielnego przygotowania.

2. Drugim, bardzo dobrym sposobem są inhalacje na katar. Z pomocą przychodzą olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, miętowy, sosnowy czy napary z ziół – szałwii lub rumianku. Inhalacje zmniejszają obrzęk śluzówki, udrażniają przewody nosowe oraz rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej odpływ.

Aby samodzielnie przygotować sobie inhalację należy do miski z wrzątkiem wkropić 6 kropli olejku na 1 litr wody, głowę nachylić nad parą i przykryć ją ręcznikiem i przez 5 minut wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Możecie także zastosować inhalator.

Olejki eteryczne świetnie sprawdzają się u dzieci. Można je dodać do kąpieli, albo skropić pościel, chusteczki higieniczne – wszystko pomoże w swobodnym oddychaniu. Pomocne są także plasterki zawierające olejek eukaliptusowy i sosnowy, które przykleja się na ubranko.

Jak walczyć z katarem? 

Należy pamiętać o regularnym wydmuchiwaniu zalegającej wydzieliny w przewodach nosowych. Jeśli odpowiednio nawodnicie organizm, jej usuwanie będzie ułatwione. Dlatego, gdy jesteście przeziębieni należy pamiętać, aby wypijać odpowiednią ilość płynów. Świetnie się sprawdzą herbatki owoce z dodatkiem soku z malin.

Ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nawilżone powietrze chroni błonę śluzową przed wysychaniem i zapobiega gęstnieniu wydzieliny. Warto (zwłaszcza w sezonie grzewczym) zaopatrzyć się w nawilżacze lub kłaść na rozgrzanym kaloryferze mokre ręczniki lub pojemniki z wodą.

Częste używanie chusteczek higienicznych podrażnia skórę na skrzydełkach nosa i nad górną wargą. Miejsca te należy smarować kilka razy dziennie maścią majerankową. Maść ta łagodzi otarcia naskórka, natłuszcza i chroni przed kolejnymi urazami.

Kiedy należy iść do lekarza? 

Jeżeli oprócz nieżytu nosa macie gorączkę (powyżej 38 stopni), silne bóle mięśni i stawów oraz głowy to mogą to być objawy rozwoju grypy. Alarmujące są także bóle głowy, którym towarzyszy uczucie rozpierania w okolicy policzków, nasady nosa lub skroni. Jeśli dodatkowo wydzielina z nosa staje się gęsta, ciężką się ją usuwa lub jest z domieszką ropy, wskazuje to na zapalenie zatok przynosowych. Należy udać się do lekarza.

Aby uchronić się przed katarem należy dbać o swoją odporność i dużo się ruszać na świeżym powietrzu. Należy wzmacniać organizm zażywając przynajmniej witaminę C.

Źródło: wylecz.to. Zdjęcia: ent-surgery.com.au, vizita.si

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Zawały serca zdarzają się także u kobiet! 7 mitów, o których powinna wiedzieć każda kobieta

Przepis na WĄTRÓBKĘ Z PIECZARKAMI I JABŁKIEM – f7kulinarne