Grejpfrut cieszy się sławą jednego z najzdrowszych owoców, pełnego dobroczynnych dla zdrowia składników. Można jednak usłyszeć głody twierdzące, że popijanie leków sokiem grejpfrutowym bardziej szkodzi zdrowiu niż pomaga. Czy te opinie mają naukowe podstawy? 

Grejpfrut cieszy się sławą jednego z najzdrowszych owoców, pełnego dobroczynnych dla zdrowia składników. Można jednak usłyszeć głody twierdzące, że popijanie leków sokiem grejpfrutowym bardziej szkodzi zdrowiu niż pomaga. Czy te opinie mają naukowe podstawy? 

Popijanie leków jakimkolwiek sokiem nie jest dobrym rozwiązaniem, a przede wszystkim grejpfrutowym. Jeśli popije się lek sokiem z grejpfruta to ten lek nie zostanie rozłożony i można się po prostu zatruć takim lekiem. Przede wszystkim powinni uważać chorzy, którzy stosują leki na nadciśnienie tętnicze, cholesterol czy miażdżycę.

Popijanie leków kawą także nie jest dobrym pomysłem. Mlekiem też nie wolno popijać, ponieważ zawiera duże ilości białka, czyli kazeiny w przypadku mleka i przede wszystkim wapnia, który zdecydowanie upośledza wchłanianie bardzo wielu leków.

Herbatki ziołowe, cola, soki, mleko, kakao, kawa – wszystko to jest złe, jeśli chodzi o interakcje z lekami. Traktujmy to jako zasadę- lek, woda, a dopiero później jedzenie –  te oraz wiele innych ciekawych informacji mogliśmy dowiedzieć się z programu 36,6°C emitowanego w stacji TVN.

Skoro wiemy czym na pewno nie wolno popijać leków, dowiedźmy się, czym należy.

Odpowiedź dla wielu wyda się logiczna. Leki należy popijać wodą,najlepiej przegotowaną i ostudzoną. Taka woda nie zawiera wtedy zbyt wielu składników mineralnych. Nawet woda mineralna, zawierająca w swym składzie m.in. jony metali (wapnia, sodu, magnezu) może powodować tworzenie kompleksów z lekami i zmniejszać dostępność związków aktywnych. Jeżeli już sięgacie wodę z butelki, sięgajcie tylko po wodę niegazowaną.

Ilość wypitej wody także ma znaczenie. Czasami z trudem wypijemy 3-4 łyki i uważamy lek za popity. Najbezpieczniej jest wypić jedną szklankę (minimum 200 ml) wody. Unikajcie popijanie leków tym, co akurat macie „pod ręką”. Woda zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć tych poznanych, ale również tych wielu nieustalonych jeszcze interakcji. Wszystkie inne napoje mogą powodować osłabienie działania leku, lub co gorsze, nasilenie działań niepożądanych. Woda, woda i jeszcze raz woda!

Źródło: www.domzdrowia.pl, www.36i6.tvn.pl
Zdjęcia: www.iran-daily.com, motherboard.vice.com, www.netdoctor.co.uk

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Leki homeopatyczne – działają czy nie?

Żelatyna idealnym lekiem na ból stawów i mięśni

OPIEŃKI W ŚMIETANIE, znakomity przepis! – f7kulinarne

KONFITURY Z WĘGIEREK, OBŁĘDNY SMAK – f7kulinarne