Wiele kobiet nie lubi chodzić do ginekologa, jednak czasami jest to potrzebne. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy pierwszy raz zrobić cytologię, na czym to badanie polega, jak się do tego przygotować i po co się robi takie badanie spróbuję Ci za chwilkę pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości. 

Wiele kobiet nie lubi chodzić do ginekologa, jednak czasami jest to potrzebne. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy pierwszy raz zrobić cytologię, na czym to badanie polega, jak się do tego przygotować i po co się robi takie badanie spróbuję Ci za chwilkę pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości. 

3

Cytologia, zwana także badaniem cytologicznym to najpopularniejsze badanie związane z wykryciem najczęściej występującego nowotworu złośliwego narządu rodnego – raka szyjki macicy. To badanie pozwala wykryć zmiany już we wczesnym stadium, dzięki czemu można podjąć jak najszybsze leczenie, które niejednokrotnie ratuje życie wielu kobietom. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest chorobą wyleczalną!

Cytologia to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga szczególnych i długich przygotowań

Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Taki wymaz można pobrać podczas zwykłej wizyty ginekologicznej. Wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, praktycznie w ogóle nie boli i trwa dosłownie kilka minut.

Co do wieku, w którym trzeba wykonać pierwszą cytologię zdania są różne. Moja Pani ginekolog twierdziła, że może to być wiek 21-23 lat, jednak nie ma też przeciwwskazań, żeby to badanie wykonać po skończeniu 18 lat. Jeżeli dziewczyna rozpocznie współżycie płciowe, rozsądne jest także pobranie pierwszej cytologii do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów złośliwych, który jesteśmy szybko wykryć i wyeliminować, właśnie przez regularne wykonywanie cytologii. Powinnyśmy to badanie wykonywać przynajmniej raz w  roku.

Przystępując do tego badania należy wiedzieć, że:

 1. Kobieta nie może być w trakcie miesiączki. Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i  najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego – najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
 2. W czasie 4-6 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych (wyjątkiem jest hormonalne przygotowanie do cytologii kobiety w wieku po menopauzalnym i kobieta w ciąży przyjmująca zmikronizowany progesteron w postaci tabletek dopochwowych).
 3. Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować tamponów. Nie należy też wykonywać irygacji (przepłukiwanie jelit, pochwy lub innych jam ciała).
 4. Kobieta nie powinna również współżyć około 2 dni przez badaniem.
 5. 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
 6. Jeśli zauważamy dziwną wydzielinę z pochwy, odczuwamy pieczenie i inne dolegliwości, należy najpierw zgłosić się do lekarza i wyleczyć ewentualne stany zapalne, aby później poddać się badaniu cytologicznemu.
 7. Przed zabiegiem okolic intymnych nie należy myć mydłem. Zdecydowanie lepiej jest używać żele o kwaśnym odczynie. Ograniczamy mycie okolic intymnych ruchami od przodu do tyłu.

Przed badaniem lekarka bądź lekarz na pewno spyta:

 • o datę ostatniej miesiączki;
 • o przyjmowane ewentualne leki oraz antykoncepcję (warto, żebyśmy pamiętały nazwy leków);
 • o długość trwania cyklu, który zaczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego,
 • o przebyte i przewlekłe choroby, o ciąże i poród.

Nie bądźmy zaskoczone takimi pytaniami, to są ważne informacje, o które na pewno zapyta Cię lekarz bądź lekarka.

Cytologia to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga szczególnych i długich przygotowań. Wynik cytologii odbieramy po kilku dniach. Kobietki dbajmy o siebie, bo za nas nikt tego nie zrobi.

Przeczytaj także:

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO GASTROSKOPII?

Polecam przepis na

SMAŻONE BANANY