Ten, kto ma kota wie, że to zwierzę zdecydowanie różni się od psa. Koty są bardziej tajemnicze, ich zachowania nie są tak proste o logiczne, jak w przypadku innych czworonogów. Pies skacze z radości na Twój widok, macha ogonem. Kot tego nie robi, ale mimo wszystko daje Ci wiele sygnałów świadczących o jego zaufaniu czy miłości. 

Ten, kto ma kota wie, że to zwierzę zdecydowanie różni się od psa. Koty są bardziej tajemnicze, ich zachowania nie są tak proste o logiczne, jak w przypadku innych czworonogów. Pies skacze z radości na Twój widok, macha ogonem. Kot tego nie robi, ale mimo wszystko daje Ci wiele sygnałów świadczących o jego zaufaniu czy miłości. 

Poniżej znajdziecie zbiór kilku ważnych zachowań futrzaków, dzięki którym lepiej zrozumiesz swojego kotka.

1. Kot skacze i biega 

Twój kot uwielbia się wylegiwać? W praktyce okazuje się, że zwierzęta te potrzebują także aktywności fizycznej. Ich nagłe skakanie po meblach, po kanapach, po fotelach, bieganie w koło po podłodze stanowi dla nich ćwiczenie, które poprawiają ich kondycję i samopoczucie.

2. Koty ocierają się swoim ciałem 

Koty bardzo często ocierają się o kwiaty, meble, jak i nogi ludzi. Jeśli Twój futrzak tak robi, to jest to wyraźna informacja dla Ciebie. Kot oznacza Cię w ten sposób zapachem, co z kolei sugeruje, że mocno Ci ufa i traktuje Cię jak swojego Pana.

3. Kot stroszy się i stawia uszy 

Jeżeli zauważyłaś, że Twój kot stroszy uszy, to wyraźny znak, że coś wywołało w nim uczucie lęku bądź niepokoju. Najlepiej, jeśli zostawisz go w spokoju, w przeciwnym razie Twój kot może zacząć uciekać, miauczeć, a nawet rzucić się do ataku.

4. Koty mrrrrrrrruczą

To wie każdy. Powodów ich mruczenia może być wiele. Zazwyczaj oznacza to zadowolenie z sytuacji. Wyjątkiem może być mruk zwierzęcia powiązany z jego brakiem poczucia bezpieczeństwa. Naukowcy potwierdzają, że jak na ludzi, tak i na same koty mruczenie działa relaksująco i kojąco. Gdy kot mruczy leżąc na Tobie, jest mu na pewno bardzo przyjemnie i miło.

5. Koty wylegują się na plecach 

Koty prawie nigdy nie kładą się przed człowiekiem na plecach. Pozycja ta oznacza całkowite poddanie się człowiekowi i zaufanie na 100% oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli Twój kotek wyleguje się przed Tobą na plecach, możesz być pewien, że darzy Cię ogromnym szacunkiem, uczuciem i zaufaniem.

6. Kot patrzy w oczy 

Gdy Twój kot patrzy Ci w oczy wysyła Ci znak, że łączy Was silna więź. Kot, zwierzę o mocno indywidualnym podejściu, gdy chodzi własnymi ścieżkami, pokazuje Ci w ten sposób, że traktuje Cię jak prawdziwego przyjaciela, partnera, kogoś bardzo ważnego. Doceń to, jeśli Twój kot patrzy Ci w oczka.

7. Kot zasypia na klatce piersiowej 

Gdy miałam kota zdarzało mi się to wiele razy. Okazuje się, że leżenie na klatce piersiowej jest dla kota bardzo przyjemnym wypoczynkiem. Przede wszystkim koty lubią czuć ludzkie ciepło i bicie serca. Wiemy, ze pozycja z kotem na piersi nie jest najwygodniejsza, ale zwierzę udowadnia Ci swoją przyjaźń i miłość do Ciebie.

8. Otwierają zabawnie pyszczki 

Koty czasami otwierają pyszczki bez powodu. Przynajmniej Tobie się tak wydaje, jednak koty doskonale wiedzą, co robią. Istnieją zapachy, których kot nie jest w stanie zidentyfikować samym nosem. W takiej sytuacji kot pozwala sobie na otworzenie pyszczka, potrafi wtedy rozróżnić i określić konkretny zapach.

A Ty jesteś właścicielem kota? A może wolisz psy? 

Źródło: webniusy.com. Zdjęcia: www.cuteness.com, kittenhood.ro

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznajcie kota, który robi sobie selfie lepiej, niż niejeden człowiek!

Twój kot niszczy rośliny i meble? Przygotuj domowy płyn, który go odstraszy

SERNIK SNICKERS NA ZIMNO