Prosecco to włoskie wino musujące (spumante), jest zawsze białe, zazwyczaj wytrawne lub półwytrawne. Prosecco ma delikatny owocowy smak: gruszka, jabłko, trochę cytrusów, czasami pojawiają się nuty kwiatowe, owocowego cukierka i galaretki. 

Prosecco to włoskie wino musujące (spumante), jest zawsze białe, zazwyczaj wytrawne lub półwytrawne. Prosecco ma delikatny owocowy smak: gruszka, jabłko, trochę cytrusów, czasami pojawiają się nuty kwiatowe, owocowego cukierka i galaretki. 

Bąbelki w Prosecco są naturalne, to znaczy pochodzą z fermentacji samego wina. Prosecco nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych zbiornikach, hermetycznie zamkniętych, żeby gaz się nie ulotnił, a dopiero potem jest przelewane (pod ciśnieniem) do butelek. Jest to tzw. metoda Charmata albo „metodo Prosecco”.

Wino to pochodzi z regionu Veneto (Wenecja Euganejska) na północnym wschodzie Włoch. To przedgórze Alp, żyzne i zielone wzgórza. Najbliższym większym miastem jest Treviso, a nieopodal leży też Wenecja.

Jak się okazuje nie tylko Polacy tratują się nawzajem, aby skorzystać z promocji organizowanych przez popularne sieci handlowe

Z czego się je robi? Ze szczepu Prosecco, zwanego również Glera. (Prosecco od 2009 roku jest chronioną nazwą pochodzenia geograficznego, zarezerwowaną dla win musujących produkowanych w regionach Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska). W winach niemusujących ten dość neutralny szczep wypada blado. Dopiero z bąbelkami robi się naprawdę pyszny. Prosecco występuje w wersji „brut” i „extra-dry”, czyli wytrawne i ćwierć słodkie.

Dlaczego Prosecco jest tak popularne?  Wino to jest najtańszym wśród dobrych win musujących, jest lekkie, odświeżające, cudownie owocowe i po prostu pyszne! A badania naukowe dowiodły, że lekki gaz w winie wprowadza pijącego w stan euforyczny. A Prosecco to nic innego, jak właśnie wino musujące.

I właśnie o takie wino klienci walczyli na śmierć i życie w „Lidlu”. 5 osób zostało zatrzymanych, a 17 odniosło obrażenia. Brzmi to jak opis przestępstwa, jednak to tylko efekt promocji, jaką sieć sklepów Lidl zorganizowała w Wielkiej Brytanii. 6 butelek Prosecco można było zakupić za 20 funtów, czyli o 40% taniej, niż na co dzień.

I ta 40% obniżka sprawiła, że do „Lidla” przyszły tłumy. Z relacji świadków opisywanych przez brytyjski dziennik „Metro” wynika, że około godz. 8 rano przed otwarciem „Lidla” pod sklepem koczowało ok. 600 osób.

Wszyscy oczekujący klienci tak bardzo chcieli zdobyć ulubione wino, że doszło między nimi do rękoczynów. Do akcji musiała wkroczyć policja. 5 osób zostało zatrzymanych, aby na komendzie tłumaczyć się, jak w wyniku kłótni zostało rannych aż 17 osób. Powód? Agresywne zachowanie.

Źródło: www.pl.wikipedia.org, https://winicjatywa.pl/10-rzeczy-o-prosecco/#,  wiadomości,radiocet.pl
Zdjęcia: www.metro.co.uk, www.eataly.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

SPECYFIKA KOBIECEGO UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

TRZY OSOBY DZIENNIE UMIERAJĄ W IRLANDII PRZEZ ALKOHOL