Na pewno kojarzycie tą roślinę. Do Polski barszcz Sosnowskiego trafił z Kaukazu. Dawniej sadzono go w parkach z roślinami ozdobnymi, uważano go za roślinę atrakcyjną, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta roślina jest taka groźna dla człowieka. Roślina ta ma bardzo charakterystyczne rozłożyste białe kwiatostany i duże liście. Przeważnie rośnie w dużych skupiskach, które wyglądają bardzo imponująco i ciekawie. 

Na pewno kojarzycie tą roślinę. Do Polski barszcz Sosnowskiego trafił z Kaukazu. Dawniej sadzono go w parkach z roślinami ozdobnymi, uważano go za roślinę atrakcyjną, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta roślina jest taka groźna dla człowieka. Roślina ta ma bardzo charakterystyczne rozłożyste białe kwiatostany i duże liście. Przeważnie rośnie w dużych skupiskach, które wyglądają bardzo imponująco i ciekawie. 

Takie bąble pojawiają się po kontakcie z barszczem Sosnowskiego

Na pierwszy rzut oka wygląda jak przerośnięty koper. Barszcz Sosnowskiego osiąga od jednego do czterech metrów wysokości. Wokół prostych łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście, które tworzą gęste kępy. Rozpoznać go można również po kwiatach, które przypominają nieco kwiaty kopru. W skład korony kwiatu wchodzi 5 białych, niekiedy lekko zaróżowionych płatków o długości ok. 10 mm.

Rozprzestrzenił się na terenie całej Polski, szczególnie na Podhalu i bardzo ciężko jest się go pozbyć, wyplenić, ponieważ korzenie mają nawet 2 metry długości. Spotkać go można na polach, łąkach i w przydrożnych rowach. Roślina ta świetnie ma się w polskim klimacie i co roku zwiększa zasięg swojego występowania.

Dlaczego ta roślina jest tak bardzo niebezpieczna?

Barszcz Sosnowskiego ma w sobie zawarte parzące substancje. Kontakt z nim powoduje głębokie poparzenia, owrzodzenia na ciele, bolesne pęcherze, w skrajnych przypadkach utratę wzroku, a nawet śmierć. Tej rośliny nie trzeba dotykać, wystarczy, że przejdziemy blisko niej i to może wywołać poważne rany. Ryzykowne jest zatem już samo przebywanie w pobliżu rośliny.

„To jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występuje szereg związków, jednak tymi, które stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka są furanokumaryny. Ich szczególną właściwością jest duża łatwość łączenia się z DNA. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie” – informuje dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego na stronie crazynauka.pl

Na początku nasza skóra staje się zaczerwieniona i szczypie. Następnie na skórze pojawiają się bąble, które naciekają płynem surowiczym. Poparzeniu towarzyszy dotkliwy ból i świąd. W ciężkich przypadkach pojawiają się głębokie i trudne do zagojenia się rany. Jeżeli obszar kontaktu był duży, a pomoc nie została szybko udzielona, uszkodzona skóra może ulec martwicy.

Toksyczna substancja (furanokumaryna) stanowi duże niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. „Związek ten pod wpływem promieni słonecznych powoduje poparzenie skóry. Bolesne pęcherze i zaczerwienienia pojawiają się do 48 godzin po ekspozycji na promieniowanie słoneczne skóry, która miała kontakt z sokiem barszczy”, wyjaśnia GDOŚ.

Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo toksyczny chwast. Powoduje cały szereg obrażeń i dolegliwości: trudne w leczeniu oparzenia skóry, zmiany nowotworowe, obrzęk krtani, nudności, bóle głowy, urazy oczu. Zaczerwienia, ciemne plamy czy blizny mogą utrzymywać się na skórze przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat.

Walka z tą rośliną jest trudna, ponieważ ma dużą zdolność do regeneracji, jest odporna na środki do zwalczania chwastów i bardzo łatwo się rozmnaża. „Pojedyncza roślina wytwarza przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy nasion, które mają zdolność do kiełkowania nawet przez 5 lat”.

Co zrobić, gdy dojdzie do poparzenia?

Przede wszystkim trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem, by pozbyć się z jej powierzchni niebezpiecznych toksyn. Koniecznie unikać słońca. Jeśli zmiany na ciele są bardzo rozległe, bolesne i pojawiły się bąble, natychmiast udaj się do lekarza.

Źródło: www.rmf24.pl, www.tipy.interia.pl, www.crazynauka.pl, www.pomorska.pl, www.medonet.pl
Zdjęcia: www.wikipedia.pl, morehealthy.ru

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

ALOES – CUDOWNE LEKARSTWO NA WIELE DOLEGLIWOŚCI

Polecam fantastyczne przepisy na proste i pyszne SAŁATKI – f7kulinarne