Jest roślina, która poprawia nasze zdrowie i ma wiele cudownych właściwości. Tą rośliną jest Sansewieria, nazywana także wężownicą, oślimi uszami lub językami teściowej. Jeżeli jeszcze jej nie macie, to czas najwyższy, aby zakupić tę wyjątkową roślinę. Zaraz się przekonacie dlaczego. 

Jest roślina, która poprawia nasze zdrowie i ma wiele cudownych właściwości. Tą rośliną jest Sansewieria, nazywana także wężownicą, oślimi uszami lub językami teściowej. Jeżeli jeszcze jej nie macie, to czas najwyższy, aby zakupić tę wyjątkową roślinę. Zaraz się przekonacie dlaczego. 

Sansewieria to roślina prawie bez wymagań. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, należy do tzw. „żelaznych roślin”. Preferuje suszę, może wytrzymać nawet cztery tygodnie bez kropli wody.

Sansewieria ma liście przypominające uszy osła. Gdy jej liście są poruszane przez silny wiatr, przypominają natomiast ruchy węża. Sansewieria to sukulent, który potrafi gromadzić wodę w liściach. A liście są dosyć grube, mięsiste, wąskie i długie. Liście mają maksymalnie 7 cm szerokości, ale mogą dorastać do około 40-80 cm (niektóre osiągają długość nawet 1,5 m).

Liście sansewierii są wzniesione, ostro zakończone i mają ciemnozieloną barwę. Ozdabiają je poprzeczne, nieregularne paski i prążki (jaśniejsze lub ciemniejsze od koloru liści). Niektóre odmiany mają kremowe lub żółto-białe obrzeże.

Dlaczego jest polecana?

Badacze z NASA zaliczyli Sansewierię do listy 18 roślin najlepiej oczyszczających powietrze. Roślina ta dotlenia w nocy pomieszczenia, jednak robi to zdecydowanie lepiej, niż większość roślin.

Gdy śpimy wężownica pochłania dwutlenek i uwalnia tlen. Wszystko dzięki przystosowaniu rośliny go gorącego i suchego klimatu Afryki, skąd pochodzi. Jednak to nie wszystko. Sansewieria pochłania i rozkłada toksyczne związki, m.in. formaldehyd, który wywołuje:

  • bóle głowy
  • bezsenność
  • działa negatywnie na układ oddechowy
  • osłabia odporność
  • formaldehyd prawdopodobnie ma też działania rakotwórcze.

Sansewieria świetnie radzi sobie z benzenem – toksycznym i rakotwórczym związkiem, który coraz częściej możemy znaleźć w klejach czy lakierach. Wysokie stężenie benzenu sprawia, że odczuwamy ciągły ból głowy, dochodzi do zaburzenia pracy serca, obniżenia nastroju. Ten toksyczny związek utrudnia także dotlenienie mózgu.

Ta roślina idealnie nadaje się do uprawy w biurach, sklepach, hotelach oraz do ozdoby mieszkań. W każdym miejscu będzie się można cieszyć z jej dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Sansewieria należy do roślin, które przez cały rok powinny być trzymane w pomieszczeniu – nie należy wystawiać jej latem do ogrodu czy na taras. Nie straszne jej wysokie temperatury latem, jednak zimą nie powinna stać w pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 15 stopni C (najlepsza temperatura zimą to około 18 stopni C).

Źródło: www.leroymerlin.pl, www.innpoland.pl, www.regiodom.pl
Zdjęcia: www.clickplayceu.com, Barbos2514 (Pixabay.com)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

CIASTO CYNAMONOWE Z JABŁKAMI: BANALNIE PROSTE – f7kulinarne