Pierwsze na świecie pływające miasto ma powstać w Polinezji Francuskiej na Pacyfiku i ma się nazywać Artisanopolis. Pomieścić ma wielu mieszkańców i ma być otoczone falochronem. Skąd taki pomysł? 

Pierwsze na świecie pływające miasto ma powstać w Polinezji Francuskiej na Pacyfiku i ma się nazywać Artisanopolis. Pomieścić ma wielu mieszkańców i ma być otoczone falochronem. Skąd taki pomysł? 

4

Poziom oceanów rośnie w zastraszającym tempie. W związku z tym Polinezja Francuska może stracić w ciągu kilku lat aż 75% swoich terenów. Woda bardzo wielu ludziom zabiera cały ich majątek – dom, ziemię, dorobek oraz ojczyznę. Władze państwa postanowiły ratować ludzi i wymyślili, że przeniosą część mieszkańców do pływającego miasta.

I zaczęto pracować nad projektem. Architektoniczna firma z San Francisco – Seasteading Institute wzięła stery w swoje ręce. Nad projektem ciężko pracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej i udało się. Rząd Polinezji Francuskiej podpisał umowę i budowa pływającego miasta ma się rozpocząć w 2019 roku.

Na wizualizacjach wszystko wygląda fantastycznie. Jak będzie w rzeczywistości?

Miasto ma się składać z pojedynczych, połączonych ze sobą bloków, które będą się unosić na powierzchni wody, niedaleko od lądu. Całość ma tworzyć 11 prostokątnych i pięciokątnych platform. W razie nagłej potrzeby, bloki te będzie można przesuwać, by zmienić ich położenie w inną część miasta. Aby ochronić je przed siłami natury, Artisanopolis zostanie ogrodzone falochronem, elastycznie reagującym na kaprysy wielkiej wody.

Pomimo, że wydaje się to dość absurdalne, już za kilka lat ma nabrać realnych kształtów

Miasto na początek ma pomieścić około 300. mieszkańców w 2020 roku i dziesiątki milionów mieszkańców w 2050 roku, przez łączenie ze sobą setki platform.

Miasto ma być samowystarczalne. Było projektowane z myślą, aby przynosiło korzyści dla lokalnej gospodarki i było przyjazne dla środowiska. Dominować będzie energia odnawialna. Mieszkańcy nie będą musieli się martwić o dostęp do wody i żywności, ponieważ powstaną specjalne szklarnie do uprawy żywności. Woda również będzie pod dostatkiem. Dzięki specjalnym filtrom woda słona będzie przerabiana na wodę słodką.

Firma Seasteading Institute przekonuje, że projekt na pływające miasto jest bardzo ambitny. Nie dość, że zapewni miejsce mieszkań dla wielu ludzi, to także ma pomóc miastom na lądzie.

Na terenie pływającego miasta testowane będą alternatywne sposoby zarządzania i nowe metody rolniczych upraw. Miasto powstanie blisko wyspy Tahiti.

Na Artisanopolis znajdziemy takie placówki jak szpitale, szkoły, ośrodki handlowe i usługowe, a także ekologiczną elektrownię. Miasto ma być samowystarczalne pod każdym względem: usługowo – produkcyjnym, rolniczo – gospodarczym i technicznym. Plan jest taki, że miasto ma się znajdować blisko brzegu, ale posiadać niezależny stopień polityczny.

Pływające miasto ma powstać w ciągu najbliższych kilku lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: DODAWANIE ZDJĘĆ DZIECKA NA FACEBOOKA JEST BARDZO NIEBEZPIECZNE

Polecamy przepis na CIASTO MARCHEWKOWE. Ciasto marchewkowe jest wysokie, wilgotne i puszyste.  Przedstawiam prosty przepis na ciasto marchewkowe, które zawsze się udaje i zawsze wszystkim smakuje.