Jeżeli długo nie myliście samochodu to dzisiejszy dzień jest idealny! Po co się myje samochód? Dla bezpieczeństwa. Brudne lusterka, szyby i światła mogą utrudniać widoczność i stajemy się niebezpieczeństwem na drodze, a śmieci w kabinie sprzyjają parowaniu okien. 

Jeżeli długo nie myliście samochodu to dzisiejszy dzień jest idealny! Po co się myje samochód? Dla bezpieczeństwa. Brudne lusterka, szyby i światła mogą utrudniać widoczność i stajemy się niebezpieczeństwem na drodze, a śmieci w kabinie sprzyjają parowaniu okien. 

Jakaż to jest satysfakcja jak po ciężkiej pracy podziwiamy nasz czyściutki samochód. Samochodów i kierowców jest coraz więcej. Dla większości autko jest wygodnym środkiem transportu i łatwym sposobem na dotarcie do pracy (pomijając oczywiście przeklęte korki do i z pracy). W miastach jest coraz większy problem z zaparkowaniem pod blokiem, jednak to nie zraża, szczególnie młodych ludzi.

Dla wielu z nas, szczególnie dla mężczyzn samochód to element naszej wizytówki. Z umyciem auta nie ma problemu – albo się jedzie na myjnie i robią to maszyny, albo jedzie się na myjkę, gdzie wrzuca się 5 złotych i w parę minut ma się umyty cały samochód. Myjnie samochodowe znajdują się najczęściej przy stacjach benzynowych oraz w dużych galeriach (chociaż tam zdarzają się wiecznie kolejki, szczególnie od piątku do niedzieli).

Wiedzieliście, że za umycie samochodu na własnym podwórku możecie dostać mandat?

Oczywiście każda gmina w tej kwestii ma swoje przepisy, ale bardzo często są one podobne: że mycie aut jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, czyli w myjniach i warsztatach. Umycie samochodu na własnej posesji może skończyć się mandatem, ponieważ użyte przez nas środki chemiczne negatywnie wpłyną na środowisko, ponieważ przenikną do gleby.

Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie słyszałam o przypadku, że ktoś dostał mandat, bo umył samochód na swoim podwórku, dlatego tym bardziej byłam zdziwiona, że taki przepis istnieje. Za jazdę z brudnymi światłami grozi 200 zł. Niektóre gminy zabraniają także mycia aut w miejscach do tego nieprzystosowanych (np. pod blokiem).

Podczas dzisiejszego dnia w wielu miastach, m.in. w Katowicach odbywają się różne atrakcje dla kierowców. Kierowcy będą mogli zasiąść w fotelu symulatora zderzeń  i przekonać się jakie to uczucie mieć stłuczkę.

Odbędzie się także demonstracja jak zużycie hamulców samochodu wpływa na wydłużenie drogi hamowania oraz porady dla kierowców, które części w ich autach zużywają się najszybciej i jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Niech każdy kierowca zapamięta, że droga hamowania pojazdu z amortyzatorami wyeksploatowanymi w 50%  na suchej i dobrej nawierzchni przy prędkości 50 km/h wydłuża się o 2 metry, a zużyte opony na mokrej nawierzchni oznaczają, że droga hamowania wydłuża się nawet o 70%.

Celem takich imprez jest przede wszystkim promocja bezpieczeństwa.

– Chcemy pokazać jak duży wpływ na bezpieczeństwo mają nawet z pozoru drobne elementy w aucie, takie jak sprawne wycieraczki, czy czyste szyby. Brudne lusterka i szyby utrudniają przecież widoczność, podobnie jak niesprawne wycieraczki, które rozmazują wodę zamiast ją zbierać, nie wspomnę już o brudzie, który wżera się w karoserię, czy zawieszenie powodując korozję – tłumaczy Łukasz Kopiec, z ProfiAuto.pl.

Źródło: www.dziennikzachodni.pl, www.moto.wp.pl, www.moto.pl

Zdjęcia: www.ranchodeloro-carwash.com, www.theepochtimes.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

SOK Z POKRZYWY TO PRAWDZIWE BOGACTWO WITAMIN I MINERAŁÓW!

Dowiedz się jak stosować i jak przygotować sok z pokrzywy.

POLECAM PRZEPIS NA SMACZNE KLOPSIKI RYBNE.

Jeżeli masz problem z namówieniem dziecka do zjedzenia ryby takie klopsiki będą najlepszym rozwiązaniem!