Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ang. International Nurses Day (IND) to święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W Polsce święto obchodzone jest, jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ang. International Nurses Day (IND) to święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W Polsce święto obchodzone jest, jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Dzień 12 maj nie jest przypadkowy, bowiem tego dnia urodziła się Florence Nightingale – prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie). Pielęgniarki są w najbliższym kontakcie z chorym. To one muszą najbardziej rozumieć chorego, pocieszać go i ukoić ból.

W dzisiejszych czasach pielęgniarki i położne są jedną z najliczniejszych grup zawodowych, a praca, którą wykonują wymaga coraz więcej obowiązków i kwalifikacji.

Pielęgniarki i położne muszą wykazywać się zrozumieniem dla pacjenta. W trakcie 12-godzinnego dyżuru nawet kilka razy podchodzą do pacjentów pomagając wykonać czynności opiekuńcze i pielęgnacyjne.

Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy dopóki się nie wyczerpią

Bardzo często od podejścia, zaangażowania i poziomu empatii pielęgniarek zależy jak chory odnajdzie się w szpitalu i czy szybciej przetrwa trudny dla niego okres. Pielęgniarka przez naturalną, niewymuszoną pomoc przy codziennych czynnościach może wspomóc psychologicznie pacjenta oraz jego bliskich.

Lekarze przez wieczny brak czasu nie mają jakichkolwiek szans na poświęcenie czasu pacjentowi, gdy zrobi to pielęgniarka – poinformuje o istocie choroby, o możliwościach leczenia i ułatwieniach codziennego życia pacjentowi od razu robi się cieplej na serduchu. Każdy chce się poczuć zauważony chociaż przez chwilę. Każdy z nas wie, że leżenie w szpitalu nie jest czymś miłym, a nie ma nic gorszego, niż leżenie i poczucie, że nikt się mną nie interesuje, że czuję się jak intruz.

Zadaniem pielęgniarek i położnych jest pomoc w zmobilizowaniu sił do odzyskania jak największej samodzielności w każdej czynności życiowej. Pielęgniarki powinny być jak wychowawcy i nauczyciele – powinny pomagać pacjentowi w działaniach, takich jak: pomoc w przezwyciężaniu choroby, świadomie wpływać na podejście do choroby chorego, kształtowaniu umiejętności życia z chorobą lub z niepełnosprawnością.

Jak to wygląda w rzeczywistości niech każdy sobie sam odpowie. Ja na szczęście nie miałam za dużo okazji do sprawdzenia, jak działa polska służba zdrowia i jaki stosunek mają pielęgniarki do pacjenta.

Źródło: www.poruszycswiat.pl,
Zdjęcia: www.dakotatravelnurse.com, www.viralnova.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

OD 1 STYCZNIA 2016 PIELĘGNIARKI MOGĄ WYPISYWAĆ RECEPTY

POLECAM PRZEPIS NA BABKĘ Z KASZANKĄ.

Jeżeli nigdy nie próbowaliście babki ziemniaczanej z kaszanką, bardzo polecam ten przepis.